Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
W ramach "Laboratoriów Przyszłości" nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe w wysokości 96 600 złotych. Wszystkie środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu i oprogramowania do wykorzystywania na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych oraz na lekcjach dodatkowych.
Zakupiliśmy drukarkę 3D wraz z zapasem filamentu w różnych kolorach. Do drukarki dokupiliśmy laptop do jej obsługi. Szkoła wzbogaciła się również w sprzęt do rejestracji obrazu i dźwięku – wysokiej klasy aparat fotograficzny z osprzętem (statyw, gimbal, dodatkowy obiektyw, lampa błyskowa, mikrofon, lampy na statywach do oświetlania planu), zestaw nagłownych mikrofonów bezprzewodowych. Zakupiliśmy również mikrokontrolery, stacje lutownicze wraz z akcesoriami i zestawami do nauki lutowania.
Istotną część funduszy pochłonęły Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie oraz dostęp do platformy online z materiałami do wykorzystywania na zajęciach edukacyjnych.
Zakupiliśmy również klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami oraz obudowa dydaktyczną (podręczniki z gotowymi projektami do wykonania.
Wszystkie zakupione materiały będą wykorzystywane na obowiązkowych zajęciach w klasach od pierwszej do ósmej. Przy takim bogactwie i różnorodności zakupionych pomocy, praktycznie każdy nauczyciel będzie mógł je wykorzystywać na swoich lekcjach. Jedynym ograniczeniem jest pomysłowość i kreatywność.
Dzięki pozyskanemu sprzętowi nasi uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności: sprawności manualne i techniczne, umiejętność samodzielnego i twórczego myślenia, myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania.