Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Akademia przyszłości
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

W dniach 13- 18 października 2024 r. grupa uczniów oraz nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach wzięła udział w mobilności do Grecji. Było to czwarte, ostatnie już spotkanie z naszymi partnerami w ramach projektu “Unity in diversity” współfinansowanego przez Unię Europejską, realizowanego przez naszą placówkę od maja 2023 r. Swoją podróż rozpoczęliśmy w Krakowie, lecąc samolotem do miejscowości Saloniki. Stamtąd czekała nas jeszcze długa droga. Pokonaliśmy aż 360 km autobusem do miejscowości Preveza, przejeżdzając przez całą Grecję i podziwiając jej piękno natury. Na miejscu czekała na nas grecka koordynatorka wraz z dyrektorem Szóstej Szkoły Podstawowej w Prevezie. Byliśmy pierwszą grupą, która dotarła na miejsce, dlatego nie zabrakło czasu na odpoczynek i spacer po malowniczej miejscowości.


W poniedziałek spotkaliśmy się z resztą naszych partnerów z Turcji oraz Rumunii i wspólnie udaliśmy się do szkoły, gdzie czekano już na nas z powitaniem, oczywiście w stylu greckim. Poczęstowano nas lokalnymi słodkościami przyrządzonymi przez rodzicówa, a greccy uczniowie przygotowali dla nas piękne plakaty powitalne. Tematem przewodnim naszej wizyty była sztuka, dlatego nie obyło się bez elementów artystycznych. Pierwszego dnia, wzięliśmy udział w profesjonalnych warsztatach “Body Percussion” podczas których dowiedzieliśmy się jak można wykorzystać nasze ciało w procesie tworzenia muzyki. Kolejne warsztaty tego dnia poświęcone były nauce języka greckiego, który jest dla nas bardzo trudny głównie ze względu na odmienny alfabet, jednak każdemu z nas udało się zapamiętać kilka zwrotów, których używaliśmy podczas pobytu w Grecji. Już kolejnego dnia przywitaliśmy wszystkich greckim dzień dobry - Kalimera! Ostatnie zajęcia tego dnia były były równie ciekawe- były to eksperymenty fizyczne podczas których uczyliśmy się jak sprawdzić czy tradycyjna oliwa jest dobrej jakości oraz jak rozpoznać czy nadaje się jeszcze do użytku. Wieczorem odbyła się kolejna część oficjalnego powitania, podczas którego obejrzeliśmy spektakl przygotowany przez greckich uczniów w nawiązaniu do Mitologii Greckiej - pt. “Puszka Pandory”.
We wtorek udaliśmy się na wycieczkę plenerową śladami Mitologii Greckiej. Rozpoczęliśmy od rzeki Acheron znanej w mitologii greckiej jako jedna z pięciu rzek greckiego podziemia. Następnie udaliśmy się do Necromanteion, starożytnej greckiej świątyni poświęconej Hadesowi i Persefonie. Uwieńczeniem naszej wycieczki była przepiękna Parga. To malownicze miasteczko na wybrzeżu Jońskim, znane z przepięknych plaż i bogatej historii. Będąc w Pardze odwiedziliśmy tłocznie oliwek, aby zobaczyć z bliska proces produkcji oliwy z oliwek.
W środę zwiedzaliśmy okolice Prevezy, koncentrując się na jej historii i geografii. Udaliśmy się z wizytą do muzeum archeologicznego w Nikopolis. Mieliśmy okazję zapoznać się z antykami i eksponatami związanymi ze starożytnym miastem Nikopolis, poznać bogatą historię regionu, a także wziąć udział w zajęciach muzealnych- wspólnym tworzeniu mozaiki. Podczas wizyty w ruinach starożytnego Nikopolis przemierzaliśmy imponujące ruiny starożytnego miasta Nikopolis i rzymskie Odeum, poznając jego historię i znaczenie w starożytności. Kolejnym punktem naszej podróży była wizyta w starożytnym Cassope. Odwiedziliśmy ruiny starożytnego miasta, które posiada niezwykle dobrze zachowaną infrastrukturę, w tym imponujące fortyfikacje, teatr i sanktuaria.
Czwartek również obfitował w duża ilość zajęć. Tym razem były to warsztaty zorganizowane w szkole. Rozpoczęliśmy od zajęć artystycznych z użyciem soli, podczas których tworzyliśmy słoik emocji odzwierciedlających nasz pobyt w Prevezie. Podczas kolejnych zajęć wysłuchaliśmy koncertu przy użyciu starożytnych instrumentów muzycznych, którym towarzyszyły slajdy przedstawiające sceny z życia muzycznego starożytnych Greków. Uczniowie mieli także okazję stworzyć prowizoryczne instrumenty muzyczne, wykorzystując na różne sposoby „bezużyteczne” materiały. Zasadziliśmy również drzewo oliwne na dziedzińcu szkolnym jako symbolu pokoju, dobrobytu oraz jako ponadczasowe upamiętnienie naszego wspólnego człowieczeństwa i wspólnych wartości.
Podczas wieczornej imprezy pożegnalnej nie zabrakło regionalnych tańcy, greckiej muzyki oraz kolorowych proszków, którymi osypywały się dzieci jako symbol różnorodności. Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych umiejętności oraz udział w mobilności
Spotkanie w Grecji pozwoliło nam nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i znajomości na całe życie. Wyjazd ten był ,,żywą” lekcją historii i sztuki i na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników. Trudno ubrać w słowa magię zwiedzanych miejsc, atmosferę i bogactwo doznań, których doświadczyliśmy podczas pobytu w Grecji.


M. Durlik

10000125021
IMG20241014084208
IMG202410151007191
IMG202410170940461
IMG202410171054101
IMG202410171243281
IMG20241017132356edit511859062153161