W dniach 17-22 marca 2024 r. uczniowie oraz nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach wraz z partnerami z Turcji i Grecji uczestniczyli w spotkaniu w Rumunii. Wizyta została zorganizowana ramach projektu “Unity in Diversity” współfinansowanego ze środków unijnych. Było to już drugie spotkanie, poprzednie miało miejsce w Polsce. Program Erasmus + gości w Zbludowicach od maja ubiegłego roku.
Był to tydzień wypełniony wrażeniami! Swoją przygodę rozpoczęliśmy przed szkołą skąd wyruszyliśmy na lotnisko w Warszawie (dla większości naszych uczniów była to pierwsza przygoda z samolotem), a stamtąd do Bukaresztu i specjalnie dla nas podstawionym busem do Rosiori de Vede, miasta w Rumunii, w której znajduje się jedna ze szkół partnerskich naszego projektu.
Jak to bywa w przypadku każdego wyjazdu zagranicznego, nasi uczniowie przede wszystkim doskonalili swoje umiejętności językowe. Z klasy przenieśli się do rzeczywistości, w której zmuszeni byli posługiwać się językiem obcym. Na początku towarzyszył im niepokój, ale pokonali go bardzo szybko. Już na lotnisku, w trakcie kontroli paszportowej, zmuszeni zostali do nawiązania rozmowy ze strażnikiem granicznym. Szybko więc uwierzyli w swoje możliwości językowe i później już doskonale sobie radzili w trakcie pracy w grupach międzynarodowych ze swoimi rówieśnikami. A podczas kolejnych dni coraz częściej „łapali się” na tym, że i między sobą mówią po angielsku.
Wymiana zagraniczna to także poznanie i doświadczenie innej kultury i obyczajów, nie tylko kraju goszczącego. Tym razem nasza mobilność miała miejsce w Rumunii, ale na to spotkanie, oprócz nas, przyjechali uczniowie z Grecji i Turcji. Przez cały tydzień uczestniczyliśmy w zajęciach wykonując różnego rodzaju zadania dotyczące tematyki naszego projektu: „Unity in Diversity”. Tematem przewodnim spotkania był tym razem sport, jako uniwersalny język łączący ludzi z całego świata, bez względu na kolor skóry, wiek, czy pochodzenie.
Uczniowie przez cały pobyt rywalizowali w międzynarodowych drużynach próbując swoich sił między innymi w: Oinie- tradycyjnym rumuńskim sporcie, kręglach, strzelaniu z łuku, procy oraz wiatrówki. Wszystkie zajęcia prowadzone były pod okiem trenerów, którzy najpierw prezentowali odpowiednią technikę używania sprzętu. Ponadto, przygotowano dla nas warsztaty z: robotyki, plastyki, tańca ludowego oraz quiz o państwach europejskich. Reprezentacja każdego z państw zaprezentowała także tradycyjną grę plenerową popularną w ich kraju ojczystym.
Nie poświęciliśmy jednak całego tygodnia na pracę – każda mobilność w ramach Erasmus+ to też troszkę zwiedzania i przede wszystkim czas spędzony w międzynarodowej atmosferze, poznając mentalność i charakter rówieśników z innych krajów. Sprzyjały temu wycieczki, wspólnie spożywane posiłki, razem spędzany czas wolny w hotelu w którym wszyscy mieszkaliśmy. W ramach zwiedzania, zobaczyliśmy miasta Rosiori de Vede, Bukareszt i Bran. Zdecydowanie najpiękniejsze było Bran, gdzie odwiedziliśmy zamek Draculi i podziwialiśmy tajemnicze Karpaty. Transylwania jest niezwykle urokliwym miejscem, czasami przypominającym alpejskie krajobrazy.
Z pewnością nasi uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie, które w dobie portali społecznościowych mogą przetrwać wiele lat. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem w Turcji.
M.Durlik