Za nami pierwsze spotkanie uczniów i nauczycieli z krajów biorących udział w międzynarodowym projekcie “Unity in Diversity” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. W dniach 8-13 października 2023 r. nasza szkoła, jako koordynator całego przedsięwzięcia miała zaszczyt gościć 15 uczniów i 6 nauczycieli z Turcji, Grecji i Rumunii. Bardzo długo przygotowaliśmy się do tego wydarzenia, w które zaangażowana była cała społeczność szkolna.
Było to spotkanie organizacyjne - The Kick off meeting, które jednocześnie miało przybliżyć gościom tradycje polskiej kuchni oraz podkreślić rolę profilaktyki zdrowotnej, będącej ważnym tematem dla wszystkich, bez względu na miejsce zamieszkania.
W niedziele powitaliśmy gości na lotnisku w Krakowie. Oprócz nas, czekało na nich również cudowne słońce, które nie zawsze jest tak oczywiste o tej porze roku. Uczniowie biorący udział w projekcie to dzieci w wieku 10-12 lat, dlatego tym razem zdecydowaliśmy się na nocleg w hotelu, w którym pozostawali pod opieką swoich nauczycieli.
W poniedziałek delegacje z państw partnerskich przybyły do naszej szkoły na oficjalną uroczystość powitalną. Już na wejściu czekali na nich przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy bardzo serdecznie przywitali gości, oczywiście w języku angielskim. Każdemu uczniowi z zagranicy został przydzielony uczeń z naszej szkoły, który podczas całej wizyty towarzyszył mu w zadaniach projektowych. Po przełamaniu pierwszych lodów podzieleni na grupy udaliśmy się na zwiedzanie szkoły.
Potem przyszedł czas na program artystyczny przygotowany, którego głównym punktem był przygotowany w dwóch wersjach językowych spektakl profilaktyczny "The little prince". Nie zabrakło również występów tanecznych oraz wokalnych. Podczas inauguracji projektu swoją obecnością zaszczycił nas także wiceburmistrz pan Michał Maroński, który powitał gości ze szkół partnerskich.
Poniedziałek był to również początek obchodów Dni Erasmusa w naszej szkole. #ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Kick off meeting zostało zarejestrowane jako oficjalny event, dlatego też, tego dnia nie zabrakło zadania związanego z promowaniem rezultatów naszego programu. Uczestnicy projektu przygotowali hasła promujące Erasmusa i stworzyli z nich chmury wyrazowe w aplikacji wordclouds. Prace uczniów zostały wydrukowane i utworzono z nich dekoracje na szkolnym korytarzu.
Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztatach artystycznych. Sztuka istnieje niezależnie od granic wyznaczonych przez człowieka, toteż stanowi doskonały element integracji i przełamywania barier, również językowych.
Uwieńczeniem poniedziałkowej wizyty w szkole była warsztaty języka polskiego “How to survive abroad?”, podczas których nasi gości poznali kilka zwrotów w języku polskim i nauczyli się jednej z polskich piosenek. Po takiej dawce wrażeń delegacje z Turcji, Rumunii i Grecji wróciły na odpoczynek do hotelu.
We wtorek chcieliśmy zaprezentować naszym gościom uroki buskiego uzdrowiska. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w znajdującej się przy Parafii Brata Alberta Izbie Chleba. Wzięliśmy udział w warsztatach robienia podpłomyków. Poznaliśmy proces tworzenia chleba, począwszy od uprawy zboża, poprzez zbiory plonów, produkcję mąki, aż do jego wypieku. Goście z niecierpliwością czekali na warsztaty praktyczne, podczas których wspólnie lepiliśmy podpłomyki. Kreatywność w kuchni nie miała granic. Uczestnicy projektu tworzyli różne kompozycje, które następnie zostały poddane obróbce termicznej. Proces pieczenia w piecu chlebowym opalanym drewnem sosnowym oraz użyte do produkcji składniki stworzyły niezwykły smak i aromat tradycyjnego podpłomyku. Byliśmy zachwyceni nie tylko smakiem chleba ale również cudowną atmosferą panująca w izbie.
Kolejnym przystankiem podczas naszej wycieczki była Tężnia Solankowa, gdzie nasi goście, przy delikatnym szumie wody spływającej po gałęziach tarniny i unoszącej się w powietrzu solnej mgle mogli ukoić zmysły, zaczerpnąć powietrza o właściwościach morskiej bryzy, zrelaksować się i odpocząć. Pełni energii ruszyliśmy dalej aby odkrywać kolejne zakątki parku zdrojowego. Uczniowie zostali podzieleni na grupy międzynarodowe, w których mieli do wykonania zadania językowe związane z tematyką projektu. “Bring a leaflet from a sanatorium, find and object on the map and take a funny photo there” itp. Uczniowie mieli do wykonania 10 zadań, których rezultaty umieszczali w przygotowanym przez nauczycieli portfolio językowym.
Po południu udaliśmy się do Olejarni Zagłoby- lokalnej manufaktury na warsztaty tłoczenia oleju. Wzięliśmy udział w procesie tworzenia, jaki miał miejsce na polskiej wsi 150 lat temu. Uczestnicy połączyli swoje siły podczas kręcenia olbrzymim kołem aby wycisnąć z rzepaku olej. Równie przyjemną częścią pokazu była degustacja. Na każdego uczestnika czekał już chlebek, który maczaliśmy w świeżym, jeszcze ciepłym oleju. Na koniec przyszedł czas na zabawy integracyjne przy ognisku oraz oczywiście długo wyczekiwaną kiełbaskę.
W środę rano wyruszyliśmy do dawnej stolicy Polski - Krakowa. Tam czekał już na nas przewodnik, który zabrał nas na wycieczkę wzdłuż Drogi Królewskiej zwanej traktem królewskim. Jeżeli ktoś jest w Krakowie po raz pierwszy, wycieczka tą trasą jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Po powrocie na rynek uczniowie mieli do zrealizowania kilka zadań. Tym razem na chwilę wcielili się w rolę dziennikarzy i zadawali pytania turystom. Nie było to łatwe wyzwanie, ale poradzili sobie świetnie, pokonując barierę językową. Na koniec przyszedł czas na pamiątki i czas wolny aby na chwilę odetchnąć i docenić urok Krakowa.
W czwartek ponownie powitaliśmy gości w szkole. Był to bardzo pracowity dzień. Zaczęliśmy od warsztatów VR. Uczniowie udali się w wirtualną podróż, a także zobaczyli jakie możliwości niesie ze sobą drukarka 3D. Była również nietypowa lekcja języka polskiego oraz języka angielskiego. Następnie przyszedł czas na warsztaty językowe “Letters to the future” podczas których napisaliśmy listy do przyszłości. “Wszystko, co dzieje się w czasie z czasem przemija, o ile nie zostanie uwiecznione świadectwem na piśmie.” Złożyliśmy zatem nasze “Listy do przyszłości” w Kapsule Czasu, pod wiecznie zieloną sosną - symbolem długowieczności, w nadziei na spotkanie w tym samym gronie w 2048 roku.
Umieściliśmy w nich wspomnienia z naszego spotkania oraz przesłanie dla przyszłych pokoleń. Wraz z listami włożyliśmy do kapsuły zdjęcia z pobytu w Polsce. Uwieńczeniem naszych działań było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na szkolnym korytarzu, która ma upamiętniać spotkanie naszych delegacji i stanowić informację dla przyszłych pokoleń o tym gdzie została zakopana kapsuła.
Po południu przyszedł czas na wieczorek pożegnalny, podczas którego chcieliśmy przybliżyć naszym gościom polską kuchnię. Wspólnie lepiliśmy pierogi z serem, które oczywiście później degustowaliśmy. Rodzice naszych uczniów przygotowali dla gości również słodki poczęstunek. Towarzyszyły nam tańce ludowe i nowoczesne, a także karaoke. Na koniec spotkania przyjechał tort udekorowany flagami państw partnerskich oraz nazwą projektu, który był słodkim zwieńczeniem naszego kilkudniowego spotkania. Każdy gość otrzymał od nas na pożegnanie drobny upominek oraz certyfikat uczestnictwa w spotkaniu projektowym, potwierdzający zdobycie nowych umiejętności
Był to niezwykły, bogaty w nowe doświadczenia tydzień w życiu szkoły, który już owocuje kontaktami, przyjaźniami i planami na przyszłość. Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania projektowego, tym razem widzimy się w Rumunii. Do zobaczenia!