Czy promowanie zdrowia w szkole przynosi efekty?
W dniu 4 marca 2014 roku w Samorządowym Gimnazjum Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach odbyła się debata na temat: „Czy promowanie zdrowia w szkole przynosi efekty?" Debatę prowadziła Patrycja Przegrałek uczennica klasy trzeciej gimnazjum pod kierunkiem opiekunek koła PCK - pani Barbary Więckowskiej i pani Elżbiety Stramskiej. Debata została otwarta przez pana dyrektora Przemysława Nowaka poprzez powitanie przybyłych na spotkanie zaproszonych gości w osobach: pani Irena Grabowska z Zarządu Rejonowego PCK w Busku-Zdroju, pani Elżbieta Gołębiowska - pielęgniarka szkolna, pani Anna Majsak – pedagog szkolnym oraz Krzysztof Socha Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju.
Zaproszeni goście podczas debaty pełnili funkcje ekspertów do spraw zdrowia. Na dobry początek dwie uczennice z klasy pierwszej pod kierunkiem pani Barbary Więckowskiej zaprezentowały krótką część artystyczną. Były to piosenki i autorskie wiersze opracowane przez grupę uczniów przebywających na zimowisku w Krynicy w lutym bieżącego roku. Wstępem do debaty były plakaty opracowane w grupach koła PCK pt.„Jak w naszej szkole promuje się zdrowie?" Po prezentacji plakatów do pracy metodą „myślących kapeluszy de Bono" przystąpiły dwie grupy uczniów, którzy reprezentowali odmienne stanowiska. Grupa optymistów podawała argumenty uzasadniające, że promocja zdrowia w szkole przynosi duże efekty, zaś grupa pesymistów opracowała argumenty broniące stanowiska, że promocja zdrowia w szkole przynosi małe efekty. Następnie w dyskusję włączyli się eksperci. Pani Anna Majsak pedagog naszej szkoły zapewniła, że podejmie negocjacje w sprawie wprowadzenia sprzedaży świeżych owoców w szkole. Pani Elżbieta Gołębiowska podjęła temat wagi drugiego śniadania i zobowiązała się do przeprowadzenia spotkań z młodzieżą w klasach i rozmów na ten temat. Pani Irena Grabowska podkreśliła istotę faktu, że młodzież świadomie musi dokonywać wyboru zakupu artykułów spożywczych w sklepiku szkolnym i wybierać to co zdrowe, aby unikać otyłości. Pan Krzysztof Socha – inspektor sanitarny w Busku-Zdroju podjął rozmowę z młodzieżą od omówienia definicji zdrowia i na własnym przykładzie przedstawił, że to każdy z nas jest menadżerem swojego czasu. Można go tak zorganizować, że znajdziemy miejsce na pracę, naukę i na odpoczynek. Wymaga to tylko od każdego z nas samodyscypliny, ale jest to możliwe – stwierdził.
Patrycja Przegrałek zaprezentowała również zebranym autorską prezentacje multimedialną „Wpływ szkodliwych substancji na zdrowie dziecka w okresie dorastania."
Finałem debaty był sondaż. Każdy z obecnych mógł wyrazić swoją opinię i stanowisko związane z pytaniem zawartym w temacie debaty. Po podliczeniu głosów, wśród 41 wszystkich głosujących odpowiedzi twierdzących było 21, zaś przeciwnych było 20. Niespodzianka? Ależ nie. Oczywiste jest, że pomiędzy promocją zdrowia, a świadomym wyborem młodej osoby jest długa droga. Promocja zdrowia była i być musi naczelnym zadaniem rodziców, nauczycieli i instytucji do spraw zdrowia, a za efekt odpowiedzialny jest człowiek dokonujący wyboru. Ważne jest, aby był świadom konsekwencji swoich zachowań.
Zakończeniem spotkania był wspólny poczęstunek w postaci świeżych owoców.
Elżbieta Stramska
Barbara Więckowska