W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy XXII Szkolny Tydzień Kultury Języka, który funkcjonuje w ramach „dobrych praktyk” XXXIII Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Motywem przewodnim TJK było hasło: "Choć burza huczy wkoło nas, do góry wznieśmy skroń" zaczerpnięte z powieści Edmunda Niziurskiego "Klub włóczykijów". Tegoroczna edycja projektu skupiała się na humorze – postaciach, sytuacjach i słowie. Analizowaliśmy różnych aspektów humoru w tekstach literackich rozwijaliśmy nasze umiejętności językowe, krytyczne i interpretacyjne.
Ponadto przypomnieliśmy postaci Polaków, którzy , uchwałą Sejmu i Senatu RP, zostali Patronami roku 2025. Są to: Stefan Żeromski, Olga Boznańska, Polscy Bohaterowie z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc, Antoni Słonimski, ks. prof. Józef Tischner, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Władysław Stanisław Reymont oraz Wojciech Jerzy Has. Ich życie i twórczość stanowią dla nas inspirację do zgłębiania historii, kultury i języka polskiego.
Nasze obchody Tygodnia Kultury Języka rozpoczęliśmy w poniedziałek, 10 marca, dniem filmowym pod hasłem "Opowieści słowem i obrazem – język filmu". Uczniowie klas IV i V obejrzeli ekranizację powieści Edmunda Niziurskiego "Niesamowite przygody Marka Piegusa", klasy VI – film "Szatan z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego, a klasy VII i VIII – "Sposób na Alcybiadesa" Niziurskiego. Po projekcjach odbyły się dyskusje, podczas których analizowaliśmy język filmu i literatury.
We wtorek, 11 marca, zorganizowaliśmy warsztaty "Język utworów Edmunda Niziurskiego" w formie escape roomu opartego na motywach jego twórczości. Warsztaty poprowadziła pani Ewa Tarapata, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Busku-Zdroju,. Była to doskonała okazja do ożywienia postaci i twórczości pisarza związanego z Kielecczyzną, zwłaszcza że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę jego urodzin.
Środa, 12 marca, poświęcona była promocji czytelnictwa i językowi, zwłaszcza używaniu poprawnej polszczyzny. W bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV-VI, podczas których czytaliśmy fragmenty utworów Niziurskiego z elementami humorystycznymi. Tego dnia nasi reprezentanci z klas IV i V wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym w PSP nr 2 w Busku-Zdroju. Nasza koleżanka, Amelia Górewicz, uczennica klasy Vb zajęła trzecie miejsce.
Czwartek, 13 marca, upłynął pod znakiem zabaw słowem i ćwiczeń językowych. Na lekcjach języka polskiego uczniowie tworzyli synonimy, antonimy, związki frazeologiczne oraz mierzyli się z łamańcami językowymi. Tego dnia odbył się również Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas VI-VIII w PSP nr 2 w Busku-Zdroju. Mamy powody do dumy. Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Emilia Nowocień, uczennica klasy ósmej. To nie koniec sukcesów. Uczeń klasy VII, Gabriel Seremak zajął trzecie miejsce.
W piątek, 14 marca, podsumowaliśmy Szkolny Tydzień Kultury Języka. Podczas apelu zaprezentowaliśmy broszurkę "Moje pierwsze wiersze...", stworzoną przez naszych uczniów. Autorzy przeczytali zgromadzonej publiczności swoje utwory. Przygotowaliśmy również gazetkę tematyczną przypominającą wybitne postacie uznane za Patronów roku 2025 oraz ich dokonania w dziedzinie historii, kultury i języka polskiego. Najwięcej emocji wzbudził Kahoot rozegrany między reprezentantami poszczególnych klas. Zabawa rozpoczęła się prezentacją multimedialną, a po niej nastąpił quiz "Komizm w lekturach szkolnych". Nie zabrakło emocji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w tegoroczny Tydzień Kultury Języka i zapraszamy do kolejnej edycji już w przyszłym roku.
Organizatorzy