19 lutego już po raz piąty w całej Polsce, w szkołach, na uniwersytetach, w centrach nauki oraz oczywiście w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika -19.02.1473r., w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Obchodzone święto nauki stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką wśród uczniów, inspiracją dla młodych, motywacją do zainteresowania różnymi dziedzinami wiedzy. W naszej szkole corocznie obchodzimy to święto przybliżając wybrane sylwetki polskich naukowców, badaczy, ludzi wybitnych w swojej dziedzinie pracy.
W tym roku obchodzimy 40 rocznicę pierwszej udanej operacji transplantacji serca, jaką profesor Zbigniew Religa przeprowadził w Klinice Kardiologii w Zabrzu w dniu 5 listopada 1985r. To nadzwyczajne wydarzenie nadało bieg rozwojowi transplantologii w Polsce. Uczniowie klasy ósmej i klas siódmych poznali postać zwykłego człowieka, który stał się inspiracją do rozwoju medycyny transplantologicznej w Polsce i może również dla współczesnej młodzieży stać się inspiracją w zawodowej drodze życia, ponieważ dowodzi, że niemożliwe dla człowieka z pasją nie istnieje. Każdy może zostać naukowcem, badaczem, wybitnym lekarzem lub konstruktorem.
W czasie tegorocznego spotkania uczniowie pod kątem doradztwa zawodowego poznali wszystkie etapy kształcenia do 18 roku życia oraz drogę zdobycia wykształcenia wyższego, rozpoczęcia pracy naukowej, konstruktorskiej lub badawczej. Omówiono kompetencje miękkie jakie kształtowane są już w szkole podstawowej i stanowią niezbędny element kolejnych etapów kształcenia i późniejszej pracy zawodowej. Nasi najstarsi uczniowie zobaczyli i przetestowali „Mapę Karier” - bezpłatną i interaktywną bazę informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy dla młodych ludzi. Zawody w Polsce | Lista kilkuset ścieżek kariery | Mapa Karier
Uczniowie poznali również liczne przykłady naukowców polskich i ich osiągnięć w medycynie, archeologii, technice w tym konstrukcjach kosmicznych, biotechnologii, biometrii, a nawet powstaniu nowej dziedziny nauki – spintroniki. które są wybitne w skali światowej i dowodzą bardzo wysokiego poziomu nauki w Polsce.
Wyjątkowo emocjonujący dla uczniów okazał się konkurs wiedzy dla klas wykonany w programie Kahoot. Uczniowie korzystając ze znanych z naszej szkoły i ulubionych rozwiązań technicznych rozwiązali test dotyczący polskich naukowców, etapów kształcenia i różnych naukowych ciekawostek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Nauki Polskiej w naszej szkole i mamy nadzieję, że spotkanie stanie się inspiracją do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań naukowych.
Organizatorzy:
D. Kozieł-Kwaśniewska i A. Kowalska