„Za pomocą książki wielu ludzi
staje się ludźmi uczonymi nawet i poza szkołą,
a bez książek nikt nie wykształcił się nawet w szkole"
– pisał Jan Amos Komeński" i wiele miał racji.
Podstawową rolę w kształtowaniu dziecka spełnia i stanowi podstawę język ojczysty. W treściach kształcenia z edukacji polonistycznej podkreśla się znaczenie samodzielnej lektury na potrzebę rozwijania zainteresowań czytelniczych. Lektura bowiem stanowi ważne źródło poznawania świata, przyczynia się do usprawniania techniki czytania i rozumienia tekstu, doskonali wyrażanie w mowie i piśmie.
Książka to nie tylko źródło informacji, nosiciel wiedzy, ale przy pomocy bohaterów w nich występujących silnie oddziaływuje na kształtowanie postaw i osobowości czytelnika. Książki wywierają duży wpływ na rozwój strony emocjonalnej oraz kultury uczuć odbiorcy. Poprzez książkę czytelnik, a w szczególności ten mały uczy się wrażliwości moralnej i estetycznej. Wychowanie czytelnika, wyrabianie w nim aktywnej postawy czytelniczej to jedno z najważniejszych długofalowych zadań dydaktycznych realizowanych przez nauczyciela od klasy pierwszej. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach /ZPO Zbludowice/ nauczyciele - p. Renata Wolańska, p. Agnieszka Kowalska, p. Marta Kiełb oraz p. Elżbieta Żurek zorganizowały w piątek, 12 kwietnia 2013r., w bibliotece szkolnej XII już edycję konkursu czytelniczego. W tym roku uczestnicy mieli wykazać się znajomością legend na podstawie książki Wandy Chotomskiej „Legendy polskie". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klasy II.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania literatury pięknej, a w szczególności przybliżenie treści najpiękniejszych legend polskich, słusznie określanych mianem sióstr historii, a tym samym zachęcenie do pogłębiania wiedzy na temat legendarnych początków państwa polskiego. W szranki konkursowe stawili się uczniowie klas drugich ze szkół podstawowych powiatu buskiego z: Dobrowody, Gnojna, Nowego Korczyna, Siesławic, Szańca, Wiślicy, Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 3 z Buska-Zdroju i oczywiście Zbludowic. W konkursie wzięło udział dwudziestu jeden uczestników. Konkurs wymagał od uczniów doskonałej znajomości legend polskich, ale także wyobraźni i kreatywności. Polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 22 pytań. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, a różnice punktowe niewielkie.
Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Kowalska, Renata Wolańska, Krystyna Ćwiertnia, Zofia Świercz oraz Barbara Wielgo ogłosiła wyniki. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce: Natalia Paździor -SP nr 2 w Busku – Zdroju;
II miejsce: Alicja Miśta- SP nr 1 w Busku – Zdroju, Kamil Skotnicki –SP w Dobrowodzie, Weronika Czyż- ZPO w Zbludowicach;
III miejsce: Anna Lelas SP w Gnojnie, Aleksandra Maj- ZPO w Szańcu, Andrzej Wróblewski- SP w Siesławicach;
Wyróżnienia: Oliwia Durnaś - ZPO w Nowym Korczynie i Jakub Szkudlarek ZSP w Wiślicy.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz długopisy. Wszyscy uczestnicy dostali słodki poczęstunek. Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom, którzy przystąpili do konkursu, nauczycielom oraz rodzicom bardzo przeżywającym zmagania swoich pociech. Dziękujemy sponsorom: Dyrekcji ZPO w Zbludowicach, Piekarni ESAM z Wełcza oraz Eurobankowi z Buska-Zdroju.
Organizatorzy