„POWSTANIE STYCZNIOWE 1863-1864”
160. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
W 2023 roku rozpoczną się obchody 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego 1863 roku, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na powstanie styczniowe złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek, w których według dostępnych szacunków wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. Te wydarzenia są okazją by zainspirować naszych uczniów poprzez projekty edukacyjne i konkursy do twórczego spojrzenia na historię. Udział w nich pomoże uczniom odpowiedzieć na pytanie czym dla Polaków było powstanie styczniowe, jakie miało skutki i jak go dzisiaj oceniamy.
I. Cele projektu
• upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania styczniowego,
• ukazanie skutków powstania styczniowego oraz ocena jego miejsce w polskiej tradycji narodowowyzwoleńczej,
• kształtowanie patriotycznych i obywatelskich postaw młodzieży,
• ocena powstania styczniowego dla rozwoju nowoczesnego narodu polskiego,
• planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki, przyjmowanie za nią odpowiedzialności,
• skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach, prezentacja własnego punktu widzenia, poprawne posługiwanie się językiem, ojczystym, przygotowanie do publicznych wystąpień,
• rozwiązywanie problemów w twórczy sposób,
• poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
• konkurs plastyczny, historyczny i filmowy.
Konkurs plastyczny, turniej wiedzy historycznej oraz konkurs filmowy zostaną przygotowane, przeprowadzone i ocenione przez nauczycieli PSP im. Jana Pawła II w Zbludowicach. Zadaniem uczniów będzie udział w konkursach: plastycznym, historycznym i filmowym, które zostaną zrealizowane w okresie od 5 listopada 2022r do 31 maja 2023r.
Regulaminy konkursów (plastycznego, historycznego i filmowego) znajdują się w poniższych załącznikach ( Załącznik nr 1, Załącznik nr 2 i Załącznik nr 3).
Każdy uczestnik projektu zobowiązany jest uzupełnić zgodę na udział w przedsięwzięciu, która znajduje się w załączniku nr 4 i odesłać ją przez dziennik Librus ( jako załącznik ) do Pani Anny Rak lub do Pani Agnieszki Kowalskiej do 31.11.2022r.
Nauczyciele organizatorzy projektu:
Anna Rak
Agnieszka Kowalska
Załącznik nr 1 Regulamin Konkursu plastycznego - pdf
Załącznik nr 2 Regulamin Konkursu historycznego - pdf