„Cudze chwalicie, Swego nie znacie. Sami nie wiecie, Co posiadacie.” Ile to razy w swoim życiu słyszymy te znane słowa Jerzego Jachowicza? Najczęściej nigdy nie zagłębiamy się w ich głębszy sens.
Klasa 8b w dniu 21września 2022r. zrozumiała znaczenie powyższych słów na własnym doświadczeniu, kiedy to udała się na pierwszą w tym roku szkolnym wyjazdową wycieczkę do położonej 15 km. od szkoły – Wiślicy. Dlaczego tak blisko? Bowiem 24 czerwca 2022r. zostało otwarte w tym malutkim miasteczku po 4 latach remontu, nowoczesne Muzeum Archeologiczne, będące filią Muzeum Narodowego w Kielcach.
Pod okiem szkolnych bibliotekarek ósmoklasiści w towarzystwie przewodnika udali się w podziemne wnętrza Muzeum. Już na początku obejrzeli wykopaliska pochodzące z X/XI wieku, należą do nich resztki murów kościoła św. Mikołaja oraz gliniana misa, która do 2020 roku uchodziła za misę chrzcielną. W dalszej części zobaczyli najcenniejszy obiekt wiślickiego muzeum tzw. płytę orantów. Jest to posadzka o wymiarach 4,1 × 2,5 metra z lat około 1175–1177 z rytymi przedstawieniami figuralnymi- unikatowy w skali światowej zabytek sztuki romańskiej. Następnie obejrzeli pozostałości jeszcze jednego z kościołów w stylu romańskim, który wzniesiony był ok. XIII w. oraz fundamenty obecnej kolegiaty wiślickiej. Stamtąd uczniowie udali się na Psią Górkę, gdzie jak mówi legenda królowa Jadwiga została publicznie oczyszczona z fałszywych zarzutów niewierności. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Domu Długosza- domu słynnego kronikarza za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Dzięki gościnności obecnego proboszcza kolegiaty uczniowie mieli okazję zobaczyć nieudostępnioną dla zwiedzających salę lekcyjną synów królewskich, która mieści się na piętrze budynku wraz z oryginalnym sufitem kasetonowym wykonanym z drewna. Na zakończenie udali się do bazyliki kolegiackiej Narodzenia NMP w Wiślicy, która jest kościołem wotywnym króla Kazimierza Wielkiego wzniesionym w XIV w. Obejrzeli także freski rusko- bizantyjskie w prezbiterium oraz kamienną figurę Matki Boskiej Łokietkowej z XIII w. Po trzygodzinnej wycieczce klasa 8b udała się w drogę powrotną do szkoły.
Już podczas podróży uczniowie wyrażali swoje opinie na temat niezwykłego miejsca jakim jest Wiślica. Jak podsumowali nie trzeba daleko jechać, żeby przenieść się o 1000lat wstecz i „dotknąć” oczyma wielowiekowej historii, kultury i obyczajowości naszej ojczyzny.
L.Z.