Zdrowy styl życia to jeden z podstawowych filarów utrzymania naszego organizmu w najlepszej formie. Promocją zachowań prozdrowotnych zajmuje się również PCK.
W dniu 3 marca 2022r. W Oddziale Rejonowym PCK w Busku-Zdroju odbył się kolejny etap XXIX edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę w konkursie reprezentowała uczennica klasy VII C Zuzanna Sadowska którą do konkursu przygotowywała p. Dorota Kozieł - Kwaśniewska. Zuzia zdobyła największą liczbę punktów w etapie szkolnym pokonując wiele koleżanek i kolegów z klas IV -VIII. W etapie rejonowym w kategorii szkół podstawowych mimo że była najmłodszą uczestniczką zdobyła IV miejsce, wyróżnienie i upominki. Nasza reprezentantka musiała wykazać się sporą wiedzą bowiem wszyscy uczestnicy olimpiady rozwiązywali test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia.
Zuzi gratulujemy dużej wiedzy i sukcesu na olimpiadzie, a wszystkim naszym uczniom przypominamy 3 proste i bardzo ważne zasady zdrowego stylu życia do codziennego stosowania.
1.Zbilansowana dieta.
Optymalne odżywianie ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilości pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne. Dieta powinna zakładać właściwą podaż poszczególnych makroskładników – białka, tłuszczów i węglowodanów oraz zapewnienie odpowiedniej ilości witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Ważna też jest jakość spożywanej żywności, dlatego warto wybierać produkty o niskim stopniu przetworzenia, ekologicznego pochodzenia, ze zrównoważonych upraw i hodowli. Właściwe odżywianie jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia.
2.Aktywność fizyczna.
Regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności bezpośrednio wpływają na sprawność fizyczną tj. ruchomość stawów, utrzymanie sprawnych mięśni oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Codzienna aktywność fizyczna będzie też wspierać utrzymanie należnej masy ciała oraz zapobiegać powstawaniu nadwagi i otyłości.
3.Właściwa regeneracja.
Najważniejszy czas, podczas którego dochodzi do przeważającej ilości procesów naprawczych i regeneracyjnych to sen w trakcie nocy. Pamiętajmy, że czas potrzebny na regenerację senną dzieci i młodzieży to 8 -9 godzin czyli sen realizowany pomiędzy godziną 22.00, a 6.00 rano. Warto zadbać o właściwą wieczorną higienę osobistą i higienę snu, czyli w godzinach wieczornych unikać urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło zaburzające produkcję melatoniny, spać w zaciemnionym i dobrze wywietrzonym pomieszczeniu.
D.K-K.