W lutym, w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach, których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały luty.
W obchody Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła włączyła się po raz kolejny. Tegoroczne hasło przewodnie " „Działajmy Razem!"." bardzo nam się spodobało i zmotywowało do podjęcia wysiłków organizacyjnych związanych z obchodami DBI 2022.
Przygotowania rozpoczęliśmy od szerokiej kampanii informacyjnej. Powstały gazetki ścienne na korytarzu i w pracowni komputerowej. To bardzo dobra okazja, żeby zastanowić się nad naszą mocą w tworzeniu lub zmienianiu wirtualnej przestrzeni.
Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
W dniach od 8-15 lutego z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole zostało podjętych wiele działań w celu propagowania zachowań bezpiecznych przez dzieci i młodzież naszej szkoły.
W klasach 0-III odbyły się zajęcia związane z zasadami bezpieczeństwa, które należy stosować podczas korzystania z Internetu.
Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych podczas zajęć mieli przyjemność poznać wirtualnych bohaterów z grupy Siciaków.pl. Z dużym zaangażowaniem brali udział w zadaniach wyznaczonych przez tych bohaterów. Śpiewali piosenkę „Świat realny jest genialny". Dowiedziały się, co dobrego daje im Internet oraz na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażeni.
W klasach drugich powtórzono, utrwalono i zapisano podstawowe zasady bezpiecznego
i racjonalnego korzystania z Internetu. Uczniowie obejrzeli film poglądowy z serii Sieciaki.pl – „Poznaj bezpieczny Internet". utrwalili sobie zasady korzystania z Internetu oraz wykonywali plakaty. Na korytarzu szkolnym, mieli możliwość z zapoznaniem się i utrwaleniem najważniejszych zasad.
W klasach trzecich odbyła się projekcja filmu edukacyjnego „Bezpieczni w sieci". Dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu: nie ufaj osobom poznanym w sieci, szanuj innych w sieci, mów, jeśli coś jest nie tak, chroń swoją prywatność oraz zapisały numer telefonu zaufania.
W trosce o dobro uczniów w klasach 4-8, zarówno na zajęciach informatyki jak również zajęciach z wychowawcą przeprowadzono szereg pogadanek, quizów. Uczniowie mieli okazje obejrzeć filmy na temat hejtu oraz nowego zjawiska FOMO. Wykorzystano również do tego celu wiele stron edukacyjnych jak i gier o charakterze edukacyjny, które mają za zadanie promować i uczyć bezpiecznych zachowań w sieci.
Również rodzice otrzymali pakiety materiałów informacyjnych związanych z bezpieczeństwem dzieci w Internecie.
Ze śmiałością możemy stwierdzić, że nasi uczniowie, z roku na rok, wiedzą coraz więcej o CYBERBEZPIECZEŃSTWIE.
E.T.