Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Akademia przyszłości
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Już po raz drugi, tym razem nie online, a w murach naszej szkoły w dniu 21.02.2022r. odbyły się obchody II Szkolnego Dnia Nauki Polskiej. Podobnie jak w roku poprzednim działania tegorocznych obchodów opracowały p. Dorota Kozieł – Kwaśniewska, p. Luiza Wojciechowska – Zoch i p. Agnieszka Kowalska, które podjęły decyzję, że nasi uczniowie przybliżą społeczności szkolnej, sylwetki dwóch wybitnych polskich naukowców: Ignacego Łukasiewicza w 200 jego rocznicę urodzin- polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, który jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie oraz Józefa Kazimierza Hofmanna polskiego pianisty, kompozytora, pedagoga. Znanego z licznych wynalazków, dotyczących m.in. samochodów i fortepianu. Opatentował ponad 70 wynalazków w tym także urządzenie służące do pomiaru siły nacisku palców pianisty, wycieraczki samochodowe i regulację wysokości taboretu do fortepianu.

Do tegorocznych działań przystąpiły trzyosobowe zespoły uczniów z klas 6, 7 i 8, którzy podczas spotkania organizacyjnego online w dniu 11.02.2022r. wylosowali nazwisko wynalazcy nad osiągnięciami którego pracowali przez kolejne tygodnie. Dowiedzieli się także, o tym że prezentacje będą miały różnorodny charakter. Klasy 6 będą miały za zadanie przygotować lapbook, natomiast klasy 7 i 8 opracować padlet.

W dniu 21.02 w bibliotece szkolnej przy ciekawej scenografii biograficznej oraz rekwizytorskiej odbyły się prezentacje wypracowanych materiałów.

Uczniowie w imponujący sposób, prześcigając się w pomysłach zaprezentowali sylwetki wylosowanych przez siebie naukowców. Klasy 6a wykazała się twórczością literacką, prezentując wiersz o Łukasiewiczu, a kl.6b swoje ciekawostki i zdjęcia prezentujące fakty z życia J. Hoffmana ukryła w licznych kieszonkach oraz stworzonym przez siebie pamiętniku. Klasy siódme wprost prześcigały się w pomysłach umieszczonych na swoich padletach. 7a prócz autorskiego filmu i quizu interaktywnego obdarowała wszystkich uczestników prezentacji pomysłową niespodzianką w postaci saszetki z krótką notką biograficzną oraz spinaczami biurowymi, których wynalazcą był J. Hoffman. 7b przedstawiła film biograficzny a także ciekawostki z życia I Łukasiewicza w tym informację, że 2009r. powstał film o wynalazcy lampy naftowej pt. „Rozjaśnić mrok", zaprezentowały również interesujące rebusy, w których kryły się nazwy związane z biografią prezentowanego wynalazcy. Z informacji kl.7c warto zapamiętać, że: I. Łukasiewicz pracował w znanej lwowskiej Aptece pod Gwiazdą, a wynalezienie lampy naftowej było efektem jego prac nad destylacją ropy naftowej, warto zapamiętać, że Politechnika Rzeszowska od 1974 roku nosi imię I. Łukasiewicza. Wystąpienie kl. 8a miało charakter niemal programu naukowego, każda z uczennic w profesjonalny, konferansjerski sposób prezentowała fakty z życia J. Hoffmana. Dowiedzieliśmy się, że ten mało znany odkrywca skonstruował automobil, którym przemierzył Europę, wynalazł wycieraczki do samochodu czy podnoszony taboret do fortepianu. Zespół kl.8b w barwny sposób zagłębił widzów w ciekawostki z biografii I. Łukasiewicza. Dowiedzieliśmy się, że ten polski wynalazca nazywany był za swoją altruistyczną działalność „ojcem Łukasiewiczem" oraz nagrodzony przez samego Papieża.

Wystąpienia wszystkich klas zasługują na duże uznanie nie tylko ze względu na pomysłowość w selekcji materiałów oraz jakości wykonania własnych prac, ale przede wszystkim umiejętność zaprezentowania przed publicznością na żywo po kilkunastu miesiącach nauki i pracy zdalnej przed komputerem.

Tegoroczne obchody SZDNP i efekty prac naszych uczniów świetnie wpisują się w słowa naszego tegorocznego polskiego naukowca Józefa Hoffmana „Pracujcie zawsze z uporem, starając się dać wszystko, co leży w naszych siłach".

L.Z.

D.K-K

A.K.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowanymiÂna tegoroczny Dzień Nauki PolskiejÂpadletami.

padlet klasy 7 A

padlet klasy 7 B

padlet klasy 7 C

padlet klasy 8 A

padlet klasy 8 B

II Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki Polskiej

II Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki Polskiej

II Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki PolskiejII Szkolny Dzień Nauki Polskiej