Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Akademia przyszłości
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

W dniu 19 grudnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się prezentacja publikacji Patrycji Buczak - uczennicy klasy II d naszego gimnazjum pt. "PRL nie znaczył Polska". Praca Patrycji jest relacją losów Pana Piotra Zabielskiego -przewodniczącego NSZZ Solidarność PPU Busko-Solec w latach 80 tych ubiegłego stulecia. Był on internowany w okresie stanu wojennego, a w wyniku represji ówczesnych władz skierowanych na niego i jego rodzinę zdecydował sie na emigrację. Gospodarzem uroczystości był Pan Przemysław Nowak - dyrektor szkoły. który zainspirował Patrycję do wzięcia udziału w konkursie. To dzięki zaangażowaniu Pana Dyrektora praca konkursowa została opublikowana.

Gośćmi tego niecodziennego wydarzenia byli: Pani Bożentyna Pałka-Koruba - wojewoda świętokrzyski, Pani Edyta Krężołek - pracownik delegatury IPN w Kielcach, Pani Elżbieta Jakimek-Zapart - regionalny koordynator konkursu "W Kalejdoskopie pamięci. Polska i Polacy w latach 1939-1989, która jest pracownikiem oddziału IPN w Krakowie oraz Pan Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój . Uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć spektakl pt. "Różne Spojrzenia" w reżyserii Pani Luizy Wojciechowskiej-Zoch. Inscenizacja przybliżyła wszystkim treść publikacji oraz sylwetkę jej głównego bohatera - p.Zabielskiego.

W dalszej części spotkanie przyjęło charakter wspomnień i refleksji związanych z okresem stanu wojennego. Swoimi przeżyciami z tamtych dni podzielili się goście -  Pani Bożentyna Pałka-Koruba i Pan Burmistrz, którzy podkreślili, że 30 lat temu okres przedświąteczny miał nieco inny klimat, podszyty był strachem, niepewnością co przyniesie kolejny dzień, czego współczesna młodzież na szczęście nie poznała, ale miała okazję posłuchać z ust bezpośrednich uczestników tamtych dni.

Różne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne SpojrzeniaRóżne Spojrzenia