Uczniowie klasy trzeciej obecnie kontynuują edukację ekonomiczną z projektem „Od grosika do złotówki", który rozpoczęli w grudniu 2018 roku. Realizacja projektu trwa przez 10 miesięcy (klasa druga: grudzień, styczeń-czerwiec, klasa trzecia: wrzesień-grudzień). Uczniowie odbywają podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności. Każdy z uczniów prowadzi „Dzienniki podróży", w których dokumentuje realizację poszczególnych zadań.
Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk związanych z niewłaściwym gospodarowaniem własnych oszczędności. Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonują zadania o różnym stopniu trudności, a w efekcie rozwijają samodzielność w podejmowaniu decyzji wpływających na ich finanse i bezpieczeństwo, umacniają wiarę we własne siły i możliwości. Wdrażanie programu jest również podstawą do wspólnych działań rodziców i nauczycieli w trosce o bezpieczeństwo i rozwój edukacji finansowej dziecka.
W bieżącym roku szkolnym do czerwca 2020 r. edukację ekonomiczną zainteresowani uczniowie realizują również podczas zajęć innowacji „Oszczędzanie od grosika do złotówki" – ekonomia dla najmłodszych. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i polegają na poszerzaniu wiedzy i rozumieniu podstawowych pojęć ekonomicznych. Jednym z zadań zrealizowanym w ramach niniejszej innowacji była wizyta w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w Kielcach i rozmowy dzieci na temat gospodarowania pieniądzem w naszym kraju. Uczniowie spotkali się z pracownikiem banku - panem Łukaszem Pastuszyńskim, który w ciekawy sposób przybliżył dzieje złotego w Polsce. Zachętą do dyskusji były nagrody niespodzianki za trafne odpowiedzi dzieci. Z podobną wizytą udamy się jeszcze w maju przyszłego roku na spotkanie podczas dni otwartych NBP.
E.S.