Zalipie - wieś kwiatami malowana. A w dodatku kwiatami, których nie spotkamy na łące, bo są to kwiaty z wyobraźni malarek. Uczniowie klas II i III „a" dnia 28 marca 2019 r. odwiedzili to niezwykłe malownicze miejsce.
Zalipie to niewielka wieś w województwie małopolskim, słynąca z malowanych w kwiatowe wzory chat. Zwyczaj ten narodził się na przełomie XIX i XX wieku, a tradycja ozdabiania domów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dziś we wsi stoi 20 malowanych chat.
Kwiatowe fasady ma również ośrodek zdrowia i straż pożarna. Malarki z Zalipia dekorują również stodoły, studnie, ławki, kurniki, płoty, a nawet budy dla psów. Wnętrza wielu zalipiańskich domów oraz miejscowy kościół są bogato zdobione motywami kwiatowymi oraz haftami. Malarki z Zalipia początkowo przygotowywały farby domowym sposobem z mieszanin wapna, gliny i sadzy i naturalnych barwników. Pędzle robiły z rozstrzępionych brzozowych patyczków lub końskiego włosia. Dzisiaj używają już profesjonalnych narzędzi – nowoczesnych pędzli i farb akrylowych. Do tworzenia malunków, nie używają szablonów. Tradycja jest wciąż żywa – w Zalipiu maluje się także nowe budynki.
Dzieci w Domu Malarek uczestniczyły w warsztatach. Malowały wielkanocną pisankę i drewniane jajeczko do koszyczka. Pod nadzorem Gospodyń Domu wykonały również własne palemki wielkanocne. Odwiedziły zagrodę edukacyjną oraz zalipiański Kościół św. Błażeja, a także zobaczyły wykonane przez mieszkańców rękodzieło. W drodze do Zalipia dzieci zwiedziły również Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.
Zwiedzając tak niezwykłą malowniczą wieś dzieci przekonały się, że kultura ludowa jest tutaj wciąż żywa i ma się naprawdę dobrze.
E. S.
M. K.