W tym roku obchody Szkolnego Tygodnia Kultury Języka Polskiego odbyły się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach w dniach 11 – 15 marca. Uroczystość, która od 2004r. jest tradycją naszej szkoły, zrealizowana była w ramach obchodów XXVII Tygodnia Kultury Języka w Województwie Świętokrzyskim pod hasłem: „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu"
Apel podsumowujący nasze działania odbył się 15 marca i rozpoczął piosenką „Tu wszędzie jest moja ojczyzna" w wykonaniu Moniki Bogdalskiej z klasy VIII b. Na tę uroczystość zaproszeni zostali rodzice i uczniowie pobliskich szkół m.in. z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego ,,Górka" oraz gimnazjaliści.
Pan Dyrektor Przemysław Nowak powitał wszystkich zebranych i nawiązując do myśli przewodniej, wygłosił słowo wstępne, podkreślając, aby młodzi ludzi dążyli do zachowania niepodległości umysłu i dbali o czystość i poprawność języka ojczystego.
Następnie prowadzące – Weronika Czyż i Monika Bogdalska- przedstawiły działania realizowane w ramach SzTKJ.
Oto one:
11 marca odbyła się konferencja językowa - ,,Z językiem polskim przez wieki" przygotowana przez panią Agnieszkę Kowalską i pana Jacka Strzeleckiego oraz quiz multimedialny: - Czy znasz język polski?" – który przygotowały panie Luiza Wojciechowska – Zoch i Barbara Siemieniec.
W zajęciach brali udział uczniowie z pobliskich szkół podstawowych m.in. ze szkoły z Siesławic i Kołaczkowic.
12 marca odbył się ,,Dzień filmowy" Uczniowie mieli możliwość obejrzeć film na podstawie lektury "Król Maciuś I" (klasy IV-V) oraz film na podstawie lektury "Syzyfowe prace" S. Żeromskiego (klasy VI–VIII).
13 marca odbyły się szkolne konkursy: Szkolny konkurs pn. ,,Super Czytelnik" dla uczniów z klas IV–V oraz XVI Szkolny Konkurs Wiedzy o Sławnych Polakach ,,Szukamy autorytetów" dla klas kl. VI-VIII.
14 marca odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny pod hasłem ,,Droga do niepodległości" oraz spotkanie zorganizowane przez panią Barbarę Faryś z panem R. Osińskim- dowódcą grupy rekonstrukcyjnej oddziału Żuawów Śmierci. Grupa uczniów z klas IV – VIII miała możliwość obejrzeć kolekcję pamiątek historycznych związanych z ważnymi wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po podsumowaniu wszystkich działań uczennice klasy VIII b przekazały na ręce pana Dyrektora i pani Dyrektor XVI edycję szkolnego tomiku wierszy pod tytułem ,,Moje pierwsze wiersze..." - wydanie specjalne - ,,Dla Niepodległej". Następnie pan Dyrektor wręczył broszurki autorom wierszy, po czym wybrane osoby wyrecytowały swoje utwory mówiące o miłości do ojczyzny, przypominające ważne wydarzenia z historii Polski i dotyczące odzyskania niepodległości oraz rozwoju gospodarczego naszego kraju.
Z kolei nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów organizowanych w ramach obchodów Szkolnego Tygodnia Kultury Języka i wręczenie dyplomów i wyróżnień.
Oto nagrodzeni:
– Szkolny Konkurs Wiedzy o Sławnych Polakach ,,Szukamy autorytetów" dla klas IV – VIII
I miejsce – Weronika Czyż
II miejsce – Monika Bogdalska
III miejsce – Piotr Skawski, Amelia Lech i Amelia Paw
– Szkolny konkurs - ,,Super Czytelnik" dla klas IV-V
Kategoria klas czwartych:
I miejsce – Zuzanna Kwiatkowska – IV a
II miejsce – Julian Wiśniewski – IV b
III miejsce – Kaja Sztuk – IV a
Kategoria klas piątych:
I miejsce –– Bartłomiej Bernat V a
II miejsce – Wiktoria Drzazga V b
III miejsce – Maja Majcherczyk V b
- Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas IV – V
I miejsce – Zuzanna Kwiatkowska – IV a
II miejsce – Wiktoria Drzazga – V b
III miejsce – Malczyk Aleksandra – IV c
Laureaci klas VI -VIII
I miejsce – Weronika Czyż
II miejsce – Piotr Skawski i Tymoteusz Panek
III miejsce – Amelia Woźniczka
Po rozdaniu dyplomów wszyscy zebrani obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy VI a pod kierunkiem pani Edyty Malec. Przedstawienie pt. ,,Mowa polska" dotyczyło najczęściej popełnianych błędów językowych. Występ przyjął formę programu telewizyjnego, w którym pani językoznawczyni wyjaśniała językowe dylematy i wskazywała poprawne formy. Cały występ został ubarwiony piosenkami w wykonaniu Agnieszki i Dominiki z klasy III a gimnazjum oraz uczniów z klasy VII pod kierunkiem pani Doroty Kozieł- Kwaśniewskiej.
Na zakończenie p. B. Siemieniec w imieniu organizatorów SzTKJ podziękowała uczniom za udział w podjętych przedsięwzięciach, a nauczycielom za współpracę i pomoc w organizacji tegorocznych obchodów i zaprosiła do dalszej współpracy.
Organizatorzy SzTKJ