W dniu 16 listopada 2018r. uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Niepodległości w Myślenicach, w ramach projektu „Z kalendarza Niepodległej Polski", realizowanego przy współpracy z NBP.
Wizyta w Myślenicach rozpoczęła się od spotkania z dyrektorem Muzeum, który zapoznał młodzież z historią powstania Muzeum oraz wprowadził uczniów w tematykę niepodległości Polski. Uczniowie zwiedzając muzeum poznawali życie rodzin polskich na ziemiach myślenickich oraz ich drogę do wolności.
Młodzież pod opieką przewodników obejrzała zbiory z zakresu:
• archeologii, pochodzące m.in. z wykopalisk na terenie myślenickiego zamku,
• historii – ukazujące m.in. wnętrza mieszczańskie z okresu XIX wieku oraz losy miasta podczas II wojny światowej,
• etnografii – ukazujące wnętrza, przedmioty codziennego użytku, rzemiosło oraz sztukę ludności z Myślenic i okolicy.
Gimnazjaliści podczas zwiedzania muzeum wypełniali karty pracy przygotowane przez pracownika muzeum. Zadaniem młodzieży było opisanie zawodu związanego z rzemiosłem, które wykonywali rdzenni mieszkańcy Myślenic. Za najlepiej wypełnioną kartę pracy nagrodę rzeczową z rąk dyrektora Muzeum otrzymała Wiktoria Ficek.
Kolejnym punktem wizyty był udział młodzieży w prelekcji przygotowanej przez dyrektora Muzeum na temat wyprawy do Kanady w celu poszukiwania wraków samolotów z okresu II wojny światowej.
Wizyta w Muzeum była dla młodzieży okazją do poznania wyjątkowego folkloru ziemi myślenickiej, na której przenikały się dwie grupy etnograficzne: Górali (nazywanych tu Kliszczakami) i Krakowiaków (zwanych Lachami). Wystawy tematyczne pozwoliły prześledzić różnice kulturowe, jakie dzieliły te dwie społeczności. Ukazały wnętrza domowe oraz stroje krakowskie, góralskie i szczyrzyckie, a także rozmaite przedmioty związane z rolnictwem, hodowlą, rzemiosłem, obrzędami regionalnymi, rodzinnymi uroczystościami i sztuką ludową.
Muzeum Niepodległości w Myślenicach stanowi trwały symbol pamięci o wspólnej historii, tradycji i o ludziach, którzy tę historię tworzyli.