Dnia 9 października 2018 r. uczniowie klas II i III b ze szkoły podstawowej uczestniczyli w nietypowych warsztatach w Zakładzie Cukierniczym OSM w Opatowie. Dzieci dowiedziały się jak są produkowane oraz z czego powstają znane wszystkim w kraju i za granicą opatowskie cukierki – krówki. Mają one, tylko sobie właściwą, lekko ciągliwą konsystencję, przechodzącą w delikatną kruchość i coś, czego próżno szukać u innych krówek - charakterystyczną „łezkę" w środku.
Niepowtarzalny smak dzieciństwa jest rzeczywiście niepowtarzalny, bo znakomite cukierki powstają w Opatowie od ponad 30 lat według tej samej, oryginalnej receptury i niezmienioną metodą. To ręczna - w najlepszym tego słowa znaczeniu - rzemieślnicza produkcja słodkości. Jedyne urządzenia użyte w procesie produkcji opatowskiego smakołyku to specjalne mieszalniki, wyparki i sondy do zagęszczania mleka. Resztę robi się ręcznie. Masa krówkowa, gotowana w wysokiej temperaturze, jest wylewana na specjalne stoły chłodnicze, na których tężeje. Po schłodzeniu jest ręcznie krojona na płaty i przenoszona na krajalnicę, która tnie je na długie paski. Następnie paski trafiają na stoły, gdzie kroi się je ręcznie w kostkę, aż wreszcie - pakuje (także ręcznie) w estetyczne, kolorowe papierki. Wyrób produkowany jest z naturalnych produktów: mleka najwyższej jakości, cukru, syropu skrobiowego, tłuszczu roślinnego bez dodatku konserwantów i środków barwiących. Proces produkcji i pakowania dzieci widziały dzięki gościnności pracowników zakładu.
Po obejrzeniu procesu produkcji cukierków dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych w Kawiarni Krówkowej – Krówkarence. Dużą atrakcją warsztatów było samodzielne zawijanie cukierków w oryginalne etykiety. Każdy uczestnik wycieczki na pamiątkę otrzymał unikalny kuferek pełen krówek.
Ewa Tarczyńska