Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Obchodzony jest 29 września, data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki publikacji dla dzieci i młodzieży. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto zagłębiać się w treść książek . W naszej szkole odbył się maraton czytelniczy. Czytały dzieci, czytali dorośli, czytali sobie nawzajem uczniowie, bo dzięki oddawaniu się lekturom mieli niepowtarzalną okazję propagować ideę czytania i rozpowszechniania książek. Na początek uczniowie z klasy V a przeczytali swoim młodszym kolegom z klasy III a i III b „Jesień liścia Jasia" Leo Buscaglii - wzruszającą opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. Później był czas na zadawanie pytań i przemyślane odpowiedzi trzecioklasistów.
W następnej odsłonie czytelniczego święta uczniowie z klasy drugiej mogli usłyszeć fragmenty „Dynastii Miziołków" J. Olech w wykonaniu uczniów klas czwartych. Miziołek – jedenastoletni chłopak, w sposób humorystyczny opisuje zarówno to, co dzieje się w szkole, jak i życie domowe. Lektura wzbudziła u maluchów śmiech, ale i zaciekawienie dalszą treścią. Na koniec gimnazjaliści z klasy III a w teatralnej odsłonie: strojach z epoki Moliera, charakteryzacji oraz scenografii, czytali wybrane scenki ze Skąpca. Swoją interpretacją czytanego tekstu wywołali gromki aplauz rówieśników to sygnał, że świetnie oddali mroczny charakter komedii, tym samym zainspirowali ósmoklasistów do wspólnej dyskusji na temat treści dramatu.
Dzisiaj książka ma poważną konkurencję, trudno nakłonić dzieci do czytania, szczególnie te starsze. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki sięgania po książki, bo o tym, ile korzyści niesie ze sobą czytanie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Powyższą tezę potwierdzają słowa Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Do zobaczenia podczas kolejnych meetingów głośnego czytania!
L. Wojciechowska-Zoch, A. Kowalska