Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

PISARZE I POECI NAPRAWDĘ ISNIEJĄ! A KSIĄŻKI... NIE SĄ WYTWOREM KOMPUTERA!

21 września 2018r. w ramach odbywającego się w Busku-Zdroju pleneru literacko-plastycznego gościły w naszej szkolnej bibliotece pisarki ziemi świętokrzyskiej - Kazimiera Szczykutowicz, Elżbieta Jach oraz Emilia Tesz, która pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Panie przybyły do naszej szkoły, by opowiedzieć o swojej pracy i zachęcić uczniów do czytania książek. W spotkaniu czytelniczym wzięli udział uczniowie z klasy IIIa gimnazjum, VIIIa oraz IVb.

Pani Kazimiera Szczykutowicz recytowała gimnazjalistom swoje wiersze z tomiku pt. „Poezja profiluje człowieka". Zwracając się bezpośrednio do nich, przekonywała do własnych prób literackich. Także pani Elżbieta Jach - poetka, satyryczka i rzeźbiarka w jednej osobie, opowiadała uczniom o początkach swojej przygody z pisaniem. Poetka opowiadała również o tym, jak powstaje książka- od momentu zrodzenia się w głowie autora, aż do znalezienia się egzemplarzy w księgarniach a następnie w bibliotekach. Zapoznała uczniów z tomikami swoich wierszy. Obie pisarki zainicjowały dyskusję z uczniami o poezji i jej roli w życiu człowieka.

Nieco inny charakter przybrało spotkanie pisarki Emilii Tesz z bardzo młodymi odbiorcami literatury jakimi byli uczniowie klasy IV. Pani Emilia to osoba bardzo ciepła i łatwo nawiązująca ciepłe relacje z dziećmi, to właśnie tymi cechami zaskarbiła sobie ich sympatię, nim jeszcze poinformowała młodych odbiorców spotkania, że jest autorką wielu książek dla dzieci. Poetka opowiedziała czwartoklasistom, co jest dla niej inspiracją do tworzenia wierszy dla dzieci, które następnie wzbogaca o rysunki małych artystów. Dzięki temu mali uczniowie dowiedzieli się, że pisarka czerpie pomysły z życia wzięte. W tym miejscu zapoznała słuchaczy z wierszykiem o dwóch zezowatych dziewczynkach, które poznała w przychodni lekarskiej, wiersz o kasztanie związany był ze spacerem do parku. Natomiast genezą wiersza o zabawkach były ulubione przedmioty i zabawki dzieci samej pisarki.

Pani Emilia w barwny sposób relacjonowała uczniom o ciekawych faktach ze swojego życia, które przedstawiła w książce „Opowieści z kufra wyjęte". Wspomniała także o swoim pobycie i pracy nauczycielskiej w Wietnamie, tę historię opisała w lekturze „Wietnamski sen". Swoimi opowieściami zainspirowała dzieci do pisania krótkich wierszyków ze swojego życia oraz własnoręcznego ilustrowania ich.

Spotkanie z żywym twórcą książek było niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem dla młodych uczniów o czym mogła przekonać się sama pisarka, do której mali słuchacze przytulali się, prosząc, aby opowiedziała im chociaż jeszcze jedną historyjkę, która znalazła miejsce w jej książkach.

Kontakt z żywymi mistrzami słowa pisanego to dla uczniów emocjonalne przeżycie związane z faktem bezpośredniego zetknięcia się z kimś, kto swój literacki dar przelewa na papier, a który my czytelnicy poznajemy dopiero w chwili sięgnięcia po książkę.

L. Wojciechowska-Zoch, A. Kowalska

 SPOTKANIE CZYTELNICZESPOTKANIE CZYTELNICZESPOTKANIE CZYTELNICZESPOTKANIE CZYTELNICZE