Jak co roku świętowaliśmy Dzień Języków Obcych. Tym razem obchody przypadły na 29 maja 2018 r. W ramach tego święta Europejczycy z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierują apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami. Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie przekonują się jak ważna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym i jak wiele możliwości ze sobą niesie np. podczas wymian uczniowskich ze szkołami z zagranicy.
„Z językami wszędzie jesteś w domu" rzekł znany światowy artysta Edmund de Waal. Takie oto hasło było mottem naszych tegorocznych obchodów.
Podczas tego dnia na lekcjach języka angielskiego szczególną uwagę poświęcono kulturze Wielkiej Brytanii i innych państw anglojęzycznych. Rozmawialiśmy min. o królowej Elżbiecie II, ślubie księcia Harrego, nowym potomku księcia Williama i wielu innym informacjom płynącym z królewskiego dworu. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat kultury brytyjskiego podczas quizów przeprowadzonych na lekcjach języka angielskiego. Ponadto na korytarzu zawisła dekoracja z ciekawostkami na temat języków obcych. Czy wiedzieliście np., że na świecie jest aż ponad 6000 sklasyfikowanych języków?
Kulminacyjnym punktem naszych obchodów była prezentacja projektu pt. „Traditional British Cuisine" czyli „Tradycyjna kuchnia brytyjska" przygotowanego przez uczniów klasy 2A i 2B gimnazjum pod opieką p. A. Majcher i M. Durlik. Prace uczniów nad projektem trwały od października, a uczniowie mieli do zrealizowania trzy zadania:
1. Książka kucharska
Był to czas na przygotowanie kilku przepisów kulinarnych w wersji angielskiej i polskiej, które zostały udostępnione zaproszonym gościom aby sami w domu mogli posmakować brytyjskiej kuchni jak typowy Brown czy Smith.
2. Filmik- przygotowanie potrawy
Od pewnego czasu dużą popularnością w telewizji cieszą się różnego rodzaju programy kulinarne. Któż z nas nie chciałby zobaczyć, jak przygotować choćby „Cornish pasty" (mięso i warzywa w cieście) czy typowy angielski pudding? Dlatego następnym krokiem w realizacji projektu było nagranie przez uczniów filmu z elementami języka angielskiego, przedstawiającego wykonanie krok po kroku jednej z potraw angielskich- zaserwowanie jej również podczas prezentacji projektu.
3. Prezentacja projektu- przygotowanie stoiska kulinarnego
Kolejne zadaniem uczniów było przygotowanie stoiska kulinarnego: dekoracja sali, przygotowanie kilku potraw, zaserwowanie tzw. bawarki czyli herbaty z mlekiem, zaprezentowanie książki kulinarnej w wersji angielsko-polskiej oraz prezentacja przygotowanych przez siebie filmików.
Gimnazjaliści zaprezentowali swój projekt swoim młodszym kolegom z klasy VA i VB, którzy gromkimi brawami nagrodzili ich pracę. Potrawy przygotowane przez uczniów tj. ciasto marchewkowe, szkockie ciasteczka czy tradycyjne pancakes cieszyły się dużym zainteresowaniem i nie upłynęło wiele czasu zanim pozostało po nich tylko wspomnienie. Mamy nadzieję, że nie był to ostatni tak smakowity projekt i czekamy na więcej!
M.Durlik
A.Majcher