Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

25 kwietnia we wczesnych godzinach rannych, uczniowie klas trzecich naszego Gimnazjum pod opieką p. Elżbiety Nowak i p. Beaty Korczyńskiej wyruszyli na wycieczkę dydaktyczną do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i krakowskiego Kazimierza.

Młodzież zwiedzała teren największego hitlerowskiego obozu zagłady będącego dla świata symbolem Holocaustu, symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa.

Obóz Auschwitz-Birkenau jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Aby zapoznać się z tym miejscem upamiętniającym mord na ludziach tam osadzonych, odwiedziliśmy obie części obozu – Auschwitz i Birkenau. Zapoznaliśmy się z historią obozu, w którym w ciągu niespełna 5 lat istnienia zginęło, jak szacują historycy, od 1 do 1,5 miliona ludzi.

Tuż przy bramie z napisem: „Arbeit macht frei" przywitały nas panie przewodniczki i rozpoczęliśmy zwiedzanie od bloku pełniącego funkcję więzienia – tam poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i więźnia Franciszka Gajowniczka. Zobaczyliśmy plac apelowy, wstrząsającą ścianę straceń – tam, aby uczcić pamięć ofiar, zapaliliśmy symboliczne znicze. Następnie udaliśmy się do bloku poświęconego historii życia Żydów w obozie. Obejrzeliśmy wystawę Szoa – w jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlane były filmy z okresu działalności obozu, przemówienia nazistów, kadry z życia więźniów obozu pokazujące ich egzystencję oraz selekcję ludzi i warunki ich transportu. Przechodząc obok domu komendanta obozu, skierowaliśmy się do budynku będącego komorą gazową połączoną z krematorium – tego widoku zła nie da się zapomnieć.

Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Na samym początku udaliśmy się na rampę obozową, gdzie stały bydlęce wagony, którymi przywożono tu ludzi. Duża część obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku, ale zachowały się jednak murowane baraki, w których panowały nieludzkie warunki: duża wilgoć, brud, zaduch, przeludnienie i ciasnota, co sprzyjało rozpowszechnianiu się chorób i cierpieniu. Zwiedziliśmy też barak dziecięcy w obozie kobiecym, gdzie poznaliśmy warunki egzystencji i los dzieci w tym hitlerowskim obozie.

Istotnym elementem Birkenau, który zrobił na nas ogromne wrażenie, jest pomnik upamiętniający ofiary obozu – tu w ciszy spędziliśmy dłuższą chwilę.

Kolejnym punktem naszej szkolnej wycieczki był spacer po krakowskim Kazimierzu, który odwiedziliśmy po krótkiej wizycie w McDonald's, gdzie zjedliśmy obiad oraz złożyliśmy życzenia dwóm naszym koleżankom Asi i Paulinie, które w tym dniu miały swoje święto – dzień urodzin. Dziewczyny zachwycone były przygotowaną tam dla nich niespodzianką, a my byliśmy dumni, że udało nam się sprawić im tę przyjemność. Natomiast w samym Kazimierzu znaleźliśmy się w urokliwej atmosferze przytulnych kafejek i restauracji, galerii i pracowni artystycznych, antykwariatów, brukowanych uliczek i straganów oraz zabytków kultury żydowskiej. Tu dane nam było poczuć ducha krakowskiej bohemy. Zobaczyliśmy charakterystyczne dla Kazimierza miejsca, m.in. renesansową Kamienicę Landauów, obok której stoi budynek dawnej Wielkiej Mykwy, następnie Starą Synagogę i Synagogę Poppera – zwanej „Bocianem", dom Heleny Rubinstein – królowej kosmetyków Helena (Chale) Rubinstein. Potem skierowaliśmy się w stronę Placu Nowego zwanego żydowskim, na którego środku znajduje się tzw. "okrąglak", w którym przed drugą wojną światową mieściła się rytualna rzeźnia drobiu. Dziś miejsce to słynie z najlepszych w Krakowie zapiekanek, których nie omieszkaliśmy spróbować.

Wycieczka ta była dla nas ważną lekcją i z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.

/Samorząd klasy III A, E. Nowak – wychowawca klasy III A/

WYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO PAŃSTWOWEGO MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAUWYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO PAŃSTWOWEGO MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAUWYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO PAŃSTWOWEGO MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAUWYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO PAŃSTWOWEGO MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU