Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

27 kwietnia uczniowie klas 4a i 4b wraz z opiekunami p. A. Rak, p. A. Kowalską oraz p. K. Rusiecką uczestniczyli w wycieczce do Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie i do Kopalni Soli w Wieliczce. W pierwszej części wycieczki uczniowie podzieleni na dwie grupy poznawali na otwartej przestrzeni parku edukacyjnego obejmującego obszar ponad 6 ha różne urządzenia, konstrukcje i modele które przybliżały im nieznane jeszcze prawa fizyki w tym prawa: związane z działaniem siły grawitacji, równowagi, dotyczące zjawisk drgań i fonii, z działaniem wody, czy prawa przyrody związane ze zmysłami.

Uczniowie mogli samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów. A przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk. Wizyta w Ogrodzie przyniosła wiele radości, uczniowie świetnie bawili się wraz ze swoimi opiekunami. Po wyczerpującej wędrówce edukacyjnej nasza grupa wycieczkowa udała się do Centrum Handlowego M1, aby w McDonald's zregenerować swoje siły i wyruszyć w dalszą podróż do Wieliczki.

Wycieczkę w Kopalni Soli rozpoczęliśmy od szybu Mikołaja Daniłowicza pokonując wcześniej 378 stopni schodów schodząc pod ziemię na głębokość 64 m. Szyb M. Daniłowicza zarządcy tej Kopalni zgłębiono w latach 1635 – 1640. Początkowo służył do wyciągania soli na powierzchnię za pomocą kieratu konnego pracującego nad otworem szybowym na powierzchni Kopalni. Od XIX wieku szyb ten zaczął pełnić funkcję szybu komunikacyjnego dla urzędników i turystów. Kierat konny zastąpiono w 1874 roku maszyną parową, a po II wojnie światowej w Kopalni zainstalowano maszynę wyciągową o napędzie elektrycznym. Wędrując po solnych korytarzach kopali schodząc coraz niżej pod ziemię przewodniczka opowiadała uczniom o dalszej historii i tajemnicach Kopalni, o rządzących nią siłach przyrody oraz etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej uczniowie poznawali niezwykłe miejsca m.in. ścianę solną, która poddała się sile rąk ludzkich, wspaniale zachowane maszyny i urządzenia górnicze. Następnie uczniowie poznali Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię z Węgier. W połowie trasy uczniowie poznali kaplicę dedykowaną owej księżnej, którą zdobiły jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Następnie przewodniczka poprowadziła grupę korytarzami solnymi nad brzeg solnego jeziora, gdzie uczniowie wpadli w zadumę słysząc kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi rozgrywanemu nad brzegiem w/w jeziora. Wędrówka po Kopalni trwała ponad 3 godziny schodząc na głębokość 135 m pod ziemią była dla uczniów niezapomnianym spotkaniem z historią i zakończyła się wyjazdem windą na powierzchnię. Zadowoleni, pełni wrażeń, ale nieco zmęczeni wróciliśmy do Zbludowic gdzie nasza wycieczka dobiegła końca.

A.Rak, A.Kowalska

WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH

WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH

WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH