Niezwykła różnorodność i atrakcyjność Ponidzia pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym stwarza dogodne warunki do propagowania wiedzy przyrodniczo-ekologicznej wśród najmłodszych uczniów. 17 kwietnia 2018r. klasy trzecie „a" i „b" pod kierunkiem wychowawczyń: pani Renaty Wolańskiej i pani Justyny Kaszy zwiedziły urokliwe miejsca Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach koło Pińczowa.
Program wycieczki obejmował trzy etapy. Na samym początku spotkania z przedstawicielami Nadnidziańskich Parków, pan Darek Wiech, zabrał dzieci w teren, gdzie przy gipsowym wykopalisku opowiadał ciekawostki przyrodnicze o świecie zwierząt i roślin. Uczniowie za pomocą profesjonalnej lornetki obserwowali pływające po zalewie wodnym ptaki, a specjalnym miernikiem o nazwie „pehametr" sprawdzali stopień kwasowości gleby.
Pani Maria Skrzypek przedstawiła prezentację multimedialną o Parkach Krajobrazowych, wyjaśniła symbole i znaki, objaśniła mapy i tereny zajmowane przez obszary chronione. Ciekawym momentem spotkania były warsztaty edukacyjne, podczas których uczniowie wykonali roślinę chronioną na naszym terenie – „dziewięćsił".
Ale najwięcej emocji dostarczyło wspólne ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek, z pląsami i zabawami ruchowymi.
Choć nie było sklepu z upominkami, każde dziecko miało ze sobą najlepszą pamiątkę – własnoręcznie wykonany dziewięćsił.
Walory Ponidzia zachwyciły trzecioklasistów, ponieważ za najlepszą formę poznania otaczającego środowiska uznają piesze wędrówki, lubią łagodną turystykę i umieją zastosować się do zasady „zostawić po sobie tylko ślady stóp".
Kilkugodzinny pobyt na terenie Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach był źródłem niezapomnianych przeżyć i doznań dla każdego, komu bliskie są tematy zdrowego i pełnego zieleni środowiska.
Dziękujemy mamom Bartusia i Zuzi: pani Sylwii Maj i pani Agnieszce Małysz za pomoc w opiece nad małymi turystami.
Justyna Kasza
Renata Wolańska