DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci".
To już 14. edycja DBI w Polsce Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2018 jest Facebook. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka.
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole, odbyły się prelekcje dla Rodziców i uczniówpt. "Bezpieczeństwo w sieci".
Na terenie szkoły została przygotowana graficzna prezentacja dotycząca zagadnienia bezpieczeństwa w sieci. Odbył się również konkurs na wiersz/rymowankę oraz plakat tematycznie nawiązujący do tegorocznego hasła.
Oto nagrodzony wiersz:
W internecie
Siedzę sobie w internecie,
jak to jest, to sami wiecie.
Klikam tu i klikam tam,
Czasem sobie w gierkę gram.
Tu na snapie, instagramie
nic nie mówiąc tacie, mamie
nowych ludzi wciąż poznaje.
Takie są dziś obyczaje!
Wirtualny świat zaprasza,
rzeczywistość już nie nasza.
W wirtualu świat ładniejszy,
ale czy jest bezpieczniejszy?
Tutaj Jaś, to może Jan,
dość leciwy, starszy pan.
Albo Kubuś, to jest Kuba...
Nastoletnich dziewczyn zguba!
Tutaj każdy jest w swym świecie,
a kto kim jest, to nie wiecie.
Tu bezpiecznym być jest trudno...
Za to, tu w realu nudno.
Trzeba znaleźć środek złoty
żeby nie wpaść w wir głupoty.
Trzeba wszystko wyśrodkować,
aby potem nie żałować.