W niedzielę – 23 kwietnia rozpoczęliśmy kolejną edycje współpracy ze szkołą József Attila Általános Iskola z Szigetszentmiklós na Węgrzech. Nasza międzynarodowa przyjaźń trwa już od 2009 r. kiedy to po raz pierwszy udaliśmy się z wizytą do położonej nieopodal Budapesztu miejscowości. Od tamtej pory każdego roku organizujemy wymianę uczniowską, w ramach której uczniowie i nauczyciele obu szkół partnerskich spotykają się w Polsce lub na Węgrzech po to by: dzielić się doświadczeniami, poznawać historię, kulturę i życie codzienne w państwie partnerskim. Koordynatorkami przedsięwzięcia są nauczycielki języka angielskiego: p Anna Majcher i p. Monika Durlik.
Tym razem to my byliśmy gospodarzami i gościliśmy w naszej szkole 27 uczniów i 3 nauczycieli z węgierskiej szkoły. Pierwszy dzień wizyty spędziliśmy w naszej szkole, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja międzynarodowego spotkania. Nasi goście mieli możliwość obejrzenia przygotowanego przez p. M. Górewicz i D. Kozieł- Kwaśniewską programu artystycznego: anglojęzycznego przedstawienia „Królewna Śnieżka". Nie zabrakło również występów wokalnych. Swoim talentem artystycznym czas umilali nam uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy podbili serca naszych gości wykonując znane utwory muzyczne.
Po występie artystycznym przyszła pora na zwiedzanie szkoły oraz „scementowanie" naszej wieloletniej współpracy. Na placu szkolnym zostało zasadzone przywiezione z Węgier drzewko, które stało się symbolem polsko-węgierskiej przyjaźni.
Nie były to ostanie atrakcje tego dnia. Po zwiedzaniu goście udali się na poczęstunek zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego „My Traditional British Cooking". Podczas kilkumiesięcznej pracy nad projektem, uczniowie klasy 2 A i 2 C przygotowali filmiki z przepisami na kilka tradycyjnych brytyjskich potraw oraz książki kucharskie z przepisami kuchni angielskiej. Całość dopełniły przepyszne wypieki, które mieliśmy możliwość skosztować w towarzystwie bawarki – czyli angielskiej herbaty z mlekiem.
Po chwili odpoczynku przyszedł czas na naukę – czyli warsztaty języka polskiego oraz quiz wiedzy o Węgrzech i Polsce, w którym zmierzyły się drużyny z obu szkół partnerskich. Okazało się, że sporo wiemy na temat naszych partnerów, a nauka polskiego, uważanego za najtrudniejszy język obcy na świecie, wcale nie stanowi problemu dla naszych przyjaciół.
Wymiana uczniowska ma również na celu poznanie systemu edukacji w szkołach partnerskich, dlatego węgierscy uczniowie uczestniczyli w tradycyjnych zajęciach lekcyjnych, dzięki czemu mieli możliwość przyjrzeć się zwyczajom panującym w naszej szkole.
We wtorek udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Kielc i w Góry Świętokrzyskie. Odwiedziliśmy: Geocentrum na Wietrzni, Święty Krzyż, Świętą Katarzynę oraz Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Pogoda sprzyjała spacerowaniu, dlatego pomimo wielogodzinnej wędrówki wszyscy wróciliśmy wciąż pełni energii do kolejnych działań.
W środę wyruszyliśmy do Krakowa. Tam czekał nas spacer tzw. Szlakiem Królewskim. Kolejnym przystankiem na naszej drodze była kopalnia w Wieliczce- która ze względu na swoją historię przyciąga gości z Węgier..
Czwartek był dniem poświęconym ekologii i ochronie środowiska. Wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach na powyższy temat, a następnie uczestniczyli w quizie sprawdzającym ich wiedzę. Niestety pogoda nie pozwoliła nam na sprzątanie świata, więc dużą część czasu spędziliśmy na sali gimnastycznej, grając w piłkę nożna i badmintona. Bowiem nie na co dzień uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych rozgrywkach.
Nie były to jedyne atrakcje tego dnia. Ze względu na zbliżającą się rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zaprosiliśmy gości na uroczystą akademię przygotowaną przez uczniów gimnazjum pod opieką p. Renaty Piwowarczyk i p. Anny Rak.
Po południu przyszedł czas na Goodbye Party- czyli wieczorek pożegnalny. Podczas imprezy po raz kolejny nasi uczniowie zaprezentowali swój talent aktorskich prezentując się tym razem w niemieckojęzycznym przedstawieniu: „Stimmt so" pod opieką p. A. Kopeć. Obejrzeliśmy również występ taneczny uczennic ze szkoły podstawowej pod opieką p. E. Tarczyńskiej. Po podwieczorku, przyszedł czas na spalanie kalorii- czyli dyskotekę przy międzynarodowych rytmach.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i w piątek nadszedł czas pożegnania. Płynęły łzy, na twarzach pojawił się smutek... Ale to nie koniec. W następnym roku to my udamy się z rewizytą na Węgry a uczniowie znowu będą mieli możliwość spędzenia cudownego tygodnia w polsko-węgierskim gronie. Zatem, do zobaczenia za rok!
Monika Durlik