Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Już po raz drugi w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu prezentowana jest niezwykła wystawa słynnych krakowskich szopek. Ponad 50 najpiękniejszych dzieł, których twórcami są amatorzy, przedstawia nie tylko narodziny Jezusa, ale architekturę zabytków Krakowa, sceny z uwzględnieniem postaci historycznych , legendarnych oraz figurki w strojach ludowych. Do tej pory można je było oglądać wyłącznie na wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

W historycznej stolicy Polski, Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków – zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Taka forma szopki wykształciła się w XIX w., rozpropagowana w XX w. i do dziś kultywowana. Ich twórcami są amatorzy, zarówno dorośli, jak i dzieci. Nigdzie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Jezusa.

Uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach wybrali się na wycieczkę do Szańca, aby podziwiać ekspozycję szopek krakowskich Z wielkim zachwytem dzieciaki oglądały prezentowane szopki, a w nich figurki z drewna, gipsu, modeliny lub plastiku, ubrane w kolorowe stroje, tworzące „ruchomy teatrzyk" poruszany mechanizmami.

Zwiedziliśmy także stałą parafialną wystawę muzealną. Z otwartymi buziami dzieci podziwiały zebrane eksponaty z różnych dziedzin – oryginalne pamiątki mieszkańców wsi np. starodruki, obrazy, zbiory sakralne m.in.: ornaty, kapy, naczynia liturgiczne, wota, relikwiarze oraz księgi liturgiczne. Była to ciekawa lekcja.

E.Ż.,A.K.

Spacerkiem wokół szopekSpacerkiem wokół szopekSpacerkiem wokół szopekSpacerkiem wokół szopek