Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Akademia przyszłości
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości. Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości.

Dokładnie 15 listopada minęło 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza. W tym dniu na głównym korytarzu gimnazjum odbyła się wystawa dzieł polskiego noblisty. Różnorodne wydania powieści, nowel, listów oraz prawdziwe perełki- utwory pisarza nawet z 1901 roku- obejrzeli wszyscy uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej.

W tym samym dniu gimnazjaliści wzięli udział w międzyklasowym konkursie wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowanym w naszej szkole. Uczestniczyło w nim 34 uczniów ze wszystkich klas SG w Zbludowicach. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę na temat życia i twórczości pisarza. Najwyższą liczbę punktów- 58 na 61 możliwych do uzyskania- zdobyła uczennica klasy I b- Zuzanna Kuc, zajmując I miejsce w konkursie. II miejsce zajęły dwie uczennice: Wiktoria Kaleta z klasy III a i Patrycja Piła z klasy II a. Na III miejscu znalazła się Wiktoria Skiba z klasy II a. Warto podkreślić, iż poziom wiedzy wszystkich uczestników był bardzo wysoki, bowiem aż 23 uczniów uzyskało liczbę powyżej 40 % poprawnych odpowiedzi. Uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy wiedzy!

W związku z obchodami Roku Sienkiewicza w pracowni polonistycznej powstała okolicznościowa gazetka, a na lekcjach języka polskiego przeprowadzono pogadanki i wykłady o pisarzu, którego wpływ na współczesną polszczyznę jest trudny do przecenienia.

Szkolne obchody rocznicy zostały zorganizowane przez zespół nauczycieli języka polskiego Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach.

Koło redakcyjne