W związku z działalnością wychowawczą, profilaktyczną, edukacyjną i informacyjną naszej szkoły, ukierunkowaną na wszystkie podmioty szkoły, czyli uczniów, rodziców i nauczycieli w dniu 24.112016 r. podczas wywiadówki zorganizowane zostało spotkanie dla rodziców dotyczące tematyki tzw. „nowych narkotyków", czyli dopalaczy. Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli instytucji, z którymi współpracujemy w realizacji zadań wychowawczo- profilaktycznych, policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Busku- Zdroju, zajmującego się profilaktyką społeczną oraz przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Busku- Zdroju.
Na początku zgromadzeni obejrzeli film opracowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach, wspomagający działania pod nazwą „Trzeba zacząć od dorosłych" w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Dopalacze kradną życie". W trakcie spotkania z rodzicami uczniów, policjant prowadzący pogadankę, omówił działanie najpopularniejszych środków odurzających, opisał ich wygląd oraz wygląd akcesoriów służących do ich zażywania. Przedstawił zebranym sposoby rozpoznawania zjawiska narkomanii. Zapoznał rodziców z konsekwencjami prawnymi posiadania dopalaczy, narkotyków czy innych środków psychoaktywnych.
Następnie głos zabrała pani z sekcji oświaty i promocji zdrowia buskiego Sanepidu informując rodziców o zagrożeniach związanych z tzw. dopalaczami. Posłużyła się w tym celu prezentacją multimedialną. W trakcie spotkania rodzice dowiedzieli się, że dopalacze to także narkotyki, a ich zażywanie może być niebezpieczne w skutkach. Prowadząca wyjaśniła rodzicom w jakich formach mogą występować oraz jakie konsekwencje zdrowotne mogą spotkać zażywających te niebezpieczne substancje. Właściwie nie ma narządu w ciele człowieka, którego dopalacze nie mogą uszkodzić. Przez zażycie substancji psychoaktywnej o często nieznanym składzie, młodzi ludzie narażeni są m.in. na ostre zatrucie toksynami w nich zawartymi, utratę zdrowia, a nawet śmierć. Rozpiętość negatywnych konsekwencji jest przerażająca, od długotrwałych i nieprzyjemnych ostrych psychoz, poprzez utratę przytomności lub uszkodzenie neurologiczne. Rodzice poinformowani zostali, gdzie szukać pomocy w przypadku pojawienia się problemu narkotyków, dopalaczy.
Prowadzone spotkania mają na celu uświadomienie rodzicom niebezpieczeństw związanych z dopalaczami, narkotykami oraz innymi środkami psychoaktywnymi. Uwrażliwienie rodziców na zagrożenie dopalaczami jest konieczne, ponieważ młodzi ludzie wierzą sloganom promującym dopalacze jako środki bezpieczne i nie traktuje ich jako substancji o potencjale narkotycznym. Działania podejmowane przez rodziców stanowią podpowiedź „Jak chronić dziecko przed używaniem środków psychoaktywnych"?
Jakie działania wobec dziecka mogą podjąć rodzice w domu ?
Zaangażowanie w życie dzieci. Rozmowy z dzieckiem. Budowanie zasad i jasnych granic. Wyraźne artykułowanie niezgody na używanie narkotyków. Poznanie przyjaciół dziecka. Współpraca z dzieckiem na każdym etapie rozwoju. Mobilizowanie i zachęcanie do aktywnego życia. Proponowanie literatury. Zachęcanie do oglądania programów młodzieżowych o charakterze profilaktycznym. Wzmacniać poczucie własnej wartości. Uczyć, że nie można ufać wszystkim. Mówić ,,na głos" o problemach dzieci i młodzieży w dzisiejszych czasach. Mobilizować do udziału w różnorodnych kampaniach o charakterze profilaktycznym na terenie miasta i szkoły. Zachęcać swoje dzieci do nauki zachowań przyjętych za normę z uwzględnieniem korzystania z zajęć oraz organizacji czasu wolnego.
Strony internetowe dla rodziców:
www.dopalaczeinfo.pl
www.gis.gov.pl
www.zyjbezpiecznie.policja.pl
www.stacjazdrowia.gov.pl
www.narkomania.gov.pl
www.kbpn.gov.pl
M. Moczulska