Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Ogólnopolski Tydzień Kariery to przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. W bieżącym roku przypada jego ósma edycja.

Gimnazjaliści Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach po raz czwarty przyłączyli się do ogólnopolskich działań. odwiedzając kilka interesujących miejsc. Zważywszy, że problematyka związana ze świadomym wyborem zawodu dotyczy przede wszystkim trzecioklasistów, to właśnie oni obywali kilkudniową wędrówkę „zawodoznawczym szlakiem". Do poszczególnych wizyt wyznaczane były dwudziestoosobowe grupy, których indywidualny skład zależał od rodzaju deklarowanych przez uczniów zainteresowań.

Poniżej przedstawiamy dzienny raport z tegorocznego przebiegu OTK.

Poniedziałek 17 października był „dniem wewnętrznym"- trzecioklasiści zgłaszający akces do działań organizowanych prze szkolnego doradcę zawodowego mieli okazję szczegółowo zapoznać się z charakterem planowanych działań oraz ich harmonogramem. Sporządzone też zostały listy zainteresowanych poszczególnymi przedsięwzięciami.

We wtorek 18 października pierwsza z grup gościła w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju. Szkoła potocznie nazywana „budowlanką" okazała się placówką oferującą znacznie szerszy zakres kształcenia zawodowego, niż wynikałoby to z tego powszechnie używanego określenia. Jak można się było dowiedzieć z wystąpienia witającej gości Pani dyrektor Lucyny Wojnowskiej, oprócz adeptów profesji związanych z budową kształcą się tam przyszli geodeci, architekci krajobrazu czy hotelarze. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach można było zapoznać się z obsługą profesjonalnego optoelektronicznego sprzętu geodezyjnego lub spróbować samodzielnie zaprojektować tereny zielone czy detale konstrukcyjne projektowanych budynków z użyciem specjalistycznych programów komputerowych. Przy stole z poczęstunkiem dyżurowały wyróżniające się galowym strojem dziewczęta z klasy hotelarskiej, które na zakończenie wizyty przedstawiły raport z obytych zagranicznych staży i opowiedziały o specyfice tego zawodu. Obdarowani materiałami reklamowymi współpracującego i sąsiadującego ze szkołą hotelu „Słoneczny Zdrój" gimnazjaliści ruszyli w powrotną drogę.

W środę 19 października grupa gimnazjalistów udała się do usytuowanego przed główną bramą parku uzdrowiskowego hotelu sanatoryjnego „Bristol". To już drugi buski czterogwiazdkowiec, co oznacza, że w naszym mieście systematycznie poszerza się oferta dla gości poszukujących usług określanych jako premium. Pani Anna Marciniec powitała uczniów, zapraszając do zapoznania się z atutami zarówno części hotelowej usytuowanej w odrestaurowanej części obiektu, jak też jego nowoczesnej bazy zabiegowej mieszczącej się w jego nowo wzniesionej części. Można było przekonać się, że choć zarówno „Marconi" jak i „Bristol" są nastawione na odnową i regenerację sił swoich gości, to jednak ich oferta w wielu zakresach znacząco się różni. Tym, co na pierwszy rzut oka wyróżnia drugi z wymienionych obiektów, jest powszechne eksponowanie dzieł sztuki: obrazy, rzeźby czy instalacje można spotkać na każdym kroku, co zdecydowanie tłumaczy używanie w nazwie cząstki „art". Wielu uczniów dopiero po takiej wycieczce uświadomiło sobie, jak ważną częścią lokalnej gospodarki są usługi dla kuracjuszy..

Następnie uczniowie odwiedzili perłę buskich uzdrowisk- sanatorium „Marconi". Wybór miejsca wydaje się oczywisty: nasze miasto to znany kurort, a zabytkowe łazienki stanowią jego wizytówkę. Dla wielu mieszkańców zajęcia związane z obsługą pobytu kuracjuszy stanowią źródło utrzymania, tak więc niewykluczone, że nasi absolwenci również znajdą się w tym gronie. Z historią i współczesnością obiektu gimnazjaliści zostali zapoznani przez Panią Alicję Bednarską, która zaprezentowała nie tylko gabinety przeznaczone do poszczególnych zabiegów, ale również zaprosiła na pokaz filmów dotyczących obiektu i jego stałych gości. Szczególne zainteresowanie wzbudził też proces produkcyjny popularnej „Buskowianki"- niektórzy ze zdumieniem stwierdzali, że powszechnie znana butelka typu PET na początkowym etapie przypomina raczej laboratoryjną probówkę. Również ta wizyta zakończyła się wręczeniem pakietów reklamowych zawierających informacje o obiekcie i jego usługach.

Czwartek 20 października był najbardziej urozmaiconym dniem wspomnianego tygodnia. Na początek grupa wybrała się do zakładu fryzjerskiego Impresja , w którym zainteresowani- bez względu na płeć mogli nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawostek o tym zawodzie, ale również popróbować samodzielnie prostszych technik lub po prostu poddać się działaniom mistrzyń nożyczek. Wiele salonów fryzjerskich w naszym mieście ma przecież stałe grono klientów, a w przededniu week-endu czy ważniejszych świąt należy się do nich zapisywać z niemałym wyprzedzeniem. Wystarczy też spojrzeć na ulicę, żeby przekonać się, że fryzura jest istotna nie tylko dla Pań.

Następny akcent czwartkowych wędrówek stanowiła wizyta w zakładzie krawieckim pani Heleny Radej. Jego właścicielka zaprezentowała pomieszczenia i profesjonalny sprzęt, chętnie odpowiadała na pytania dotyczące szczegółów pracy krawcowej. O ile samo szycie jest czynnością, z którą czasem się stykamy w warunkach domowych, o tyle proces wykrawania materiału był dla większości ciekawą nowością. Na zakończenie Pani Helena wspomniała o charakterystycznej tendencji – ponieważ coraz więcej firm stara się wypracować własny, rozpoznawalny dress-code, to wiele zamówień spływających do szwalni stanowią zlecenia na uszycie jednolicie wyglądających strojów służbowych.

Dla zachowania równowagi grupa wybrała się następnie do stacji obsługi samochodów Motozbyt

Panowie dokonujący na co dzień przeglądów czy napraw powierzanych im pojazdów udostępnili gościom przeznaczone do tych celów pomieszczenia, a dla lepszego zobrazowania przebiegu standardowych działań jeden z nich udostępnił nawet własne auto. Dzięki temu zademonstrowano kolejne etapy typowego przeglądu- włącznie z inspekcją podwozia, w czym również uczniowie mogli uczestniczyć. Niemałe zainteresowanie wzbudziło też stoisko z motocyklami i qadami, co nie dziwi zważywszy przedział wiekowy odwiedzających.

Piątek 21 października był dniem podsumowującym działania OTK w skali kraju i w ZPO w Zbludowicach. Ponadto uczniowie mogli skorzystać z indywidualnych zajęć z doradcą zawodowym omawiając zgromadzone doświadczenia pod kątem własnych predyspozycji oraz perspektywy zatrudnienia w poszczególnych branżach z uwzględnieniem obecnych i przewidywanych trendów w skali województwa, powiatu czy gminy.

B. Faryś, A. Majsak

Filmową relację z naszych działań można zobaczyć pod adresem:

http://ponidzie.tv/ogolnopolski-tydzien-kariery-w-budowlance-busko-zdroj,1,919,o.html