19 kwietnia br. o godzinie 10.30 odbył się w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku- Zdroju pokaz multimedialny Andrzeja Pasławskiego ,,Wilno - Barok na siedmiu wzgórzach". Wzięli w nim udział między innymi uczniowie z klasy VI ,,a" pod opieką pani Barbary Siemieniec i pana Waldemara Madeja.
Krakowski podróżnik zabrał wszystkich na wycieczkę śladami historii naszych przodków do Wilna - obecnej stolicy niepodległej Republiki Litwy, najbardziej barokowego miasta położonego na północ od Alp. Wilno, podobnie jak Rzym, usytuowane jest na siedmiu wzgórzach. Uczniowie zwiedzili to miasto wzdłuż i wszerz, uliczkami „spacerowali" w dzień i w nocy. Zwiedzanie zaczęli od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Odwiedzili liczne miejsca kultu - kościoły i cerkwie, cmentarz Rossie, gdzie spoczywa między innymi serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego Matka oraz poznali inne zabytki. Usłyszeli historie i ciekawostki z nimi związane.
Dzięki prezentacji poznali miejsca znane z przewodników, ale i te niedostępne dla zwykłego turysty, gdzie nikt nie zagląda. Przeszli prestiżowym Prospektem Giedymina, nieodłącznie kojarzącym się z londyńską Oxford Street.
Przekroczyli też granicę państwa ... które nie istnieje! Odwiedzili autonomiczną „Republikę Zarzecza", mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone w ... prima aprilis!
Na zakończenie poznali Zwierzyniec, o którym sam podróżnik mówi, że ,,to dzielnica Wilna, gdzie czas się zatrzymał, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odetchnąć wśród urokliwych, kolorowych chałupek, wśród zieleni i parków".
Atrakcją było również oglądanie zdjęć Wilna sprzed stu lat i porównanie ich ze współczesnym widokiem miasta. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć archiwalne już zdjęcia „zielonego mostu" jeszcze ze słynnymi posągami z czasów chwały sowieckiej .
Miejmy nadzieję, że ta niezwykła wycieczka na długo zapadnie wszystkim w pamięci i być może skłoni do odwiedzenia tego miasta.
B.S.