Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Akademia przyszłości
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

5 kwietnia 2016 r. uczniowie klas pierwszych naszego Gimnazjum uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do prastarej i malowniczej Wiślicy. Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski i stanowił uzupełnienie treści programowych z historii, gdyż na lekcjach tego przedmiotu uczniowie właśnie poznali dzieje początków państwa polskiego. Uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze średniowieczną historią poprzez obejrzenie zabytków i wykopalisk archeologicznych. Kierownikiem wycieczki była p. Anna Rak – nauczyciel historii, a opiekunami – wychowawcy: p. Elżbieta Nowak, p. Luiza Wojciechowska-Zoch, p. Elżbieta Pawelec.

Wiślica to wyjątkowa, legendarna, malutka miejscowość na Ponidziu, jednak historię ma niesamowitą. Należy do najstarszych miejscowości w Polsce (obok Krakowa i Sandomierza). Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z IX w., gdy była ona centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. W tym mieście król Kazimierz Wielki ogłosił w 1347 r. statuty wiślickie. Od XVII w., m.in. w wyniku zniszczeń spowodowanych wojnami szwedzkimi, następował powolny upadek miasta, zakończony w 1870 r. (po upadku powstania styczniowego) utratą praw miejskich, których do dziś Wiślica nie odzyskała.

Co ciekawego można zobaczyć w Wiślicy?

Pozostałości kościoła św. Mikołaja z X w. wraz z prawdopodobną misą chrzcielną, w której Wiślanie przyjmowali chrzest poprzez zanurzenie w wodzie.

Bazylikę kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny ufundowaną przez Kazimierza Wielkiego. Ten gotycki, kamienny kościół wybudowano na pozostałościach dwóch kościołów romańskich: kościoła z drugiej połowy XII w. i kościoła z początków XIII w. pod wezwaniem Trójcy Świętej. W kolegiacie na uwagę zasługuje kamienna rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej, zwanej również Matką Bożą Uśmiechniętą z ok. 1270 r., polichromia rusko-bizantyjska na ścianach prezbiterium z 1397-1400 r., czy też tablica erekcyjna z 1464 r. przedstawiająca Kazimierza III Wielkiego, klęczącego przed Madonną z Dzieciątkiem. W lipcu 1966 r. rzeźbę koronował prymas Stefan Wyszyński z krakowskim biskupem Karolem Wojtyłą.

Pod kościołem odkryto relikty kolegiaty, m.in. w krypcie odsłonięto unikatową na skalę europejską gipsową posadzkę pokrytą figuralnym rytem (z ok. 1170 r.), tzw. płytę wiślicką lub płytę orantów. Prawdopodobnie przedstawia księcia sandomierskiego Henryka (syna Bolesława Krzywoustego) wraz z rodziną.

Obok kolegiaty znajduje się późnogotycka dzwonnica (z ok. 1460-70 r.) ufundowana przez Jana Długosza oraz wikariat, tzw. dom Długosza (z ok. 1460 r.), który jest jednym z niewielu budynków świeckich epoki gotyckiej. W podziemiach tegoż domu można oglądać wiele zgromadzonych tam eksponatów archeologicznych pochodzących z regionu oraz film ukazujący historię miasteczka.

Wspólny wyjazd dał uczniom możliwość poznania zabytków z czasów początku państwa polskiego oraz był miłą formą lekcji w terenie. Wiele legend i ciekawostek ma Wiślica, więc warto ją zwiedzić. Po zjedzeniu lodów w miejscowej cukierni i krótkim odpoczynku w parku uczniowie wraz opiekunami zgodnie orzekli, że wycieczka była bardzo ciekawa i to był fajny dzień.

/koło dziennikarsko-fotograficzne/

Wycieczka do WiślicyWycieczka do WiślicyWycieczka do WiślicyWycieczka do WiślicyWycieczka do WiślicyWycieczka do WiślicyWycieczka do Wiślicy