W Samorządowym Gimnazjum w Zbludowicach już po raz kolejny odbył się szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), a głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Hasło tegorocznych obchodów „Lepszy Internet zależy od Ciebie!" zwracało uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. W tym roku uwagę zwracaliśmy na potencjał sieci oraz różne możliwości jej zastosowania - w edukacji, w kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki.
Podczas obchodów DBI w naszej szkole nauczyciele informatyki przeprowadzili zajęcia edukacyjne i kampanię informacyjną dotyczącą bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeń internetowych. Nauczyciele zapoznali uczniów z zagrożeniami prywatności w Sieci oraz pokazali konsekwencje nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie zdjęć czy lekkomyślnego zamieszczania w Sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych" osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, itp. Podczas zajęć świetlicowych oraz zajęć z wychowawcą klasy uczniowie oglądali filmy edukacyjne, w których bohaterowie stykają się z ryzykownymi zachowaniami w Sieci, związanymi z cyberprzemocą, przemocą rówieśniczą z użyciem telefonu komórkowego, kontaktami z nieznajomymi, ochroną danych osobowych, poszanowaniem własności intelektualnej i uzależnieniem od Internetu. Dzięki pogadankom, prezentacjom multimedialnym i materiałom filmowym obejrzanym na zajęciach, uczniowie dowiedzieli się, jak każdy internauta może przyczynić się do tego, aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym.
Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej na temat bezpiecznego korzystania z Internetu w formie plakatu (ozdobiły one korytarz pierwszego piętra naszej szkoły) oraz zredagowanie katalogu bezpiecznych zachowań w Sieci, zatem przypominamy:
1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom.
2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła.
3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
4. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci.
5. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą.
6. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz.
7. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci.
8. Jakiekolwiek przejawy nękania (cyberprzemocy) natychmiast zgłoś osobie dorosłej np. rodzicom lub nauczycielowi.
9. Nie przesiaduj zbyt długo przed komputerem, świat realny czeka na Ciebie.
/Koło dziennikarsko-fotograficzne/